To część pomysłów zwycięzców konkursu na opracowanie koncepcji zagospodarowania terenów wokół zamku w Świeciu.
Miasto zamierza przekształcić ten teren w miejsce chętnie uczęszczane przez mieszkańców. Te plany wpisują się w inny projekt - częściowej odbudowy zamku w latach 2018-2020 (pisaliśmy o tym tutaj).
Do 30 grudnia ub. r. trwał konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zamku i jego najbliższego otoczenia. W sumie wpłynęło 14 prac, ale dwie po terminie, a jedna nie miała karty identyfikacyjnej. Ostatecznie więc sąd konkursowy, który zebrał się 16 i 17 stycznia, wybierał spośród 11 prac.
Olsztyn górą
Najwyższe noty zyskała koncepcja przygotowana przez młody zespół z Olsztyna w składzie Kamila Miszczak, Wioletta Wasylik, Mateusz Przybyszewski i Patrycja Pawelec. Zwycięzcy otrzymali od burmistrza Tadeusza Pogody symboliczny czek na 25 tys. zł.
- Najwyżej oceniona koncepcja trafiła w nasze oczekiwania, czyli rozwiązania spójne z otoczeniem, nakierowane głównie na zieleń i drobne formy architektury, bez dużych obiektów. Dobrze komponuje się też z bryłą zamku ? wyjaśniał podczas rozstrzygnięcia konkursu Wiesław Ratkowski, przewodniczący sądu konkursowego i zarazem kierownik wydziału budownictwa i architektury.
Przeprowadzili ankietę
Młodzi olsztynianie, zanim zabrali się za opracowanie, przygotowali ankietę, którą potem promowali na forach internetowych. Wzięły w niej udział 104 osoby.
- Pytaliśmy mieszkańców Świecia, jakie są ich oczekiwania. Najczęściej pojawiającymi się sugestiami było powstanie sanitariatów i placu zabaw. Wzięliśmy je oczywiście pod uwagę ? wyjaśnia Wioletta Wasylik.
Wizualizacja wygląda imponująco
Zakłada ona wytyczenie ścieżek na zamkowym dziedzińcu, a także budowę kawiarni, ławek i altany nad brzegiem Wdy oraz tarasu i pomostu przez rzekę. Całość dopełniają m.in. liczne tereny zielone, plac zabaw, ścieżki spacerowe, duże szachy terenowe.
2 1
projektanci wizualizacji coś słabo wzięli pod uwagę wysokość wału przeciwpowodziowego i związane z tym "restrykcje" dot. wszelkiej budowy oraz np. to, że po co przystań przy zamku - skoro poniżej jest jakiś pomost który skutecznie utrudni wpłynięcie jednostkom żaglowym od strony Wisły...
1 0
No za sam pomysł remontu pochwała się należy , projekt zbyt ekskluzywny , proszę sprawdzić jakie atrakcje przyciągają najwięcej ludzi na zamek , na pewno nie szachownice i ścieżki rowerowe tego mamy już tyle że rowerzystów zbraknie .
0 1
Krzyżacy, którzy kiedyś służyli na zamku w grobach się przewracają.
1 0
A gdzie jest wał przeciwpowodziowy? na zdjęciu z artykułu podpisanym "Widok na zamek z pomostu. fot. wizualizacja" pomost będzie, wybrzeże będzie, wału nie będzie? Tzn na pewno będzie. Ale po co w takim razie nieprawdziwa wizualizacja jeżeli zaraz przy rzece jest wysoki wał.. a tam szkoda gadać. Grafik, który zrobił wizualizacje z widoku pomostu nie wziął pod uwage wału czy ja go tam po prostu nie widze?
0 1
wizualizacja? pożal się Boże...
0 1
Wizualizacja? Zabijcie, mnie, bo nie wierzę.... Jestem załamana
1 0
A co w przypadku podniesienia się poziomu rzeki?
0 0
To zaczynać od uporządkowania nabrzeża Wdy,po obu stronach usunąć krzaki i samosiejki od mostu do śluzy za zamkiem,o pogłębianiu rzeki nie wspomnę, bo braknie funduszy..