Klub Miłośników Historii KaMuH wraz z dziećmi z Przedszkola nr 9 oraz uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu włączył się do Akcji Żonkile, mającej na celu upamiętnianie ofiar Holocaustu.
Dzieci, uczniowie, nauczyciele oraz Józef Szydłowski, członek klubu KaMuH spotkali się na ul. Polnej w Świeciu, przy bezimiennej mogile na nieczynnym cmentarzu żydowskim, w której spoczywają Żydzi - ofiary hitlerowskich mordów z października 1939 r.. Uczestnicy akcji zapalili znicze, złożyli przy pomniku bukiet żonkili, a przedszkolaki powbijały w ziemię przygotowane przez siebie kartonowe żonkile.
- KaMuH już od dawna współpracuje z biblioteką ZSP i Przedszkolem nr 9. W tym roku postanowiliśmy włączyć się w tę ogólnopolską akcję, związaną z datą 19 kwietnia 1943 r., kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Nie udało nam się zorganizować tej akcji w samą rocznicę, ale myślę, że te kilka dni nie mają większego znaczenia ? wyjaśnia Józef Szydłowski.
Dlaczego wzięli udział w akcji?
Jak wyjaśnia Józef Szydlowski w okresie przedwojennym na ul. Polnej znajdował się cmentarz żydowski. W tym miejscu, w październiku 1939 r. Niemcy dokonali mordu na mieszkańcach Świecia, wśród których 53 osoby były narodowości żydowskiej. W 1945 r. przeprowadzono ekshumację polskich mieszkańców Świecia, a ich ciała przeniesiono na ul. Sienkiewicza i pochowano we wspólnej, godnej mogile. Zgodnie z tradycją żydowską, ciała Żydów pozostawiono tutaj w bezimiennej mogile.
- Kilka lat temu KaMuH wraz z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy, podjął inicjatywę upamiętnienia ofiar mordu płytą imienną - przypomina Szydłowski. - Mamy dokładną listę sądową niemiecką z nazwiskami pomordowanych. Niemcy dokonując Holokaustu mieli założenie, aby naród żydowski zniknął nie tylko z powierzchni ziemi, ale też z pamięci. Jeśli nie postaramy się o imienne upamiętnienie żydowskich mieszkańców Świecia, to w pewnym sensie będziemy wpisywać się w założenia Niemców. Prowadziliśmy już rozmowy z władzami miasta, ale musimy jeszcze poczekać, bo nadal trwają sprawy biurokratyczne. Nasza dzisiejsza obecność tutaj jest znakiem, że pamiętamy o ludziach, którzy żyli pośród nas, byli naszymi sąsiadami. Myślę, że naszym obowiązkiem jest zadbać o to, by godnie ich upamiętnić, bez względu na to, jakiej są narodowości ? dodaje.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz