Zamknij

Takie nagrody to piękne uhonorowanie dla aktywnych osób

09:16, 01.02.2018 K.N
Skomentuj Nagrody za działalność na rzecz innych i promowanie powiatu w Świecie. Fot. Robert Woźniak Nagrody za działalność na rzecz innych i promowanie powiatu w Świecie. Fot. Robert Woźniak
reo

Izabela Hirsch-Lewandowska, Krystyna Kuta, Eugenia Butyńska i Marcjanna Nowacka zostały nagrodzone przez starostę podczas wczorajszej sesji rady powiatu.

Nagrody starosty to wyróżnienie osób, które warto docenić za działania podejmowane w lokalnych społecznościach i konkretnych dziedzinach. Dla części wyróżnionych to pierwsza oficjalna nagroda, a jej wręczenie bywa momentem kiedy trudno ukryć wzruszenie.

31 stycznia 2018 roku, podczas sesji Rady Powiatu Świeckiego, nagrody otrzymały osoby od lat zajmujące się propagowaniem zdrowego stylu życia, kulturą i sztuką pomaganiem lub promujące powiat przez swoje wyniki sportowe.

Zobacz sylwetki nagrodzonych.

Izabela Hirsch-Lewandowska w 2015 roku założyła w Nowem Stowarzyszenie „Nowe Różowe Okulary”, którego jest prezesem.
Stowarzyszenie zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką zdrowotną. Pomagają  dzieciom, dorosłym, osobom starszym i niepełnosprawnym.
Działania, których kołem napędowym jest pani Iza skupiają się na trzech głównych działaniach:
Profilaktyce – organizacji wydarzeń podczas których mieszkańcy, głównie kobiety są zachęcane do badań profilaktycznych;
Badaniach: dzięki współpracy ze specjalistami wielu dziedzin m.in. onkologii, ginekologii, radiologii i pozyskanym środkom, mieszkańcy powiatu mają możliwość skorzystania z porady lekarskiej nieodpłatnie, w dogodnych warunkach – w pobliżu domu;
Akcjach charytatywnych – dzięki organizacji zbiórek, kiermaszów, aukcji itp. wspomagają małych pacjentów oddziałów onkologicznych.

Krystyna Kuta to lekkoatletka, specjalistka biegów długodystansowych, wielokrotna mistrzyni Polski.
Zajmowała czołowe miejsca w wielu biegach maratońskich, m.in. zwyciężyła w maratonie w Palermo w 1999 i w maratonie w Poznaniu w 2003, a w Hamburg-Marathon w 2000 zajęła 6. miejsce.
Była zawodniczką Kolejarza Bydgoszcz, Browaru Schöller Namysłów i Olimpii Grudziądz, a obecnie LUKS Serock.
Przygodę z biegami rozpoczęła w 1986 r. na Mistrzostwach Polski Kolejarzy. Pierwszy występ i od razu czwarta lokata.
Potem każdego roku aż do dziś jest wierna wybranej wówczas dyscyplinie a dzięki osiąganym sukcesom promuje gminę i powiat na arenie polskiej i międzynarodowej.

Eugenia Butyńska była nauczycielką wychowania muzycznego w nowskich szkołach, w latach 1968 – 2001, do emerytury zatrudniona w SP nr 2, tamże prowadziła chór szkolny. Od początku lat 90-tych związana z nowopowstałym Centrum Kultury ,,ZAMEK”. Zespół muzyki dawnej, z którym odniosła największe sukcesy, założyła w roku 1984; pierwszy ważniejszy występ dał on na VII Bydgoskich Impresjach Muzycznych. Pierwszy sukces to zdobycie III miejsca podczas Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej w Inowrocławiu i pucharu ufundowanego przez Wydział Oświaty i Wychowania w 1985 roku. […]
W czerwcu 2011 roku nastąpiła reaktywacja zespołu ,,Cantores Novienses” złożonego z osób z pierwszego, ,,złotego” składu ,,FCN”. Początkowo był to kameralny chór mieszany, obecnie wyłącznie żeński.
Pierwszym Sukcesem grupy było ,,Brązowe Pasmo” Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w styczniu 2012 roku. Zespół z sukcesami uczestniczy też  w Wojciechowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim /Grand Prix w 2010/, Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej ,,Ave Maria” w Chojnicach oraz innych przeglądach.
Od lutego 2016 roku Pani Eugenia jest dyrygentem Warlubskiego Chóru Kameralnego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji i Rekreacji w Warlubiu. Chór brał udział w wielu konkursach, przeglądach, koncertach, festiwalach o charakterze ogólnopolskim, a także międzynarodowym między innymi w Międzynarodowym Festiwalu ,,MUNDUS CANTAT” w Sopocie. Pani Eugenia Butyńska cały czas rozwija się dbając o swój wizerunek i podnoszenie warsztatu artystycznego. Prezentuje wysoki poziom artystyczny podczas swoich występów. Jest dobrym ambasadorem kultury gminy Nowe i powiatu świeckiego.
W bieżącym roku Eugenia Butyńska otrzymała nominację do nagrody „Kociewskie pióro” za całokształt działalności.

Marcjanna Nowacka swoją działalność społeczną w gminie Bukowiec rozpoczęła w latach 60 – tych jako nauczycielka klas I-IV w Szkole Podstawowej w Bukowcu, gdzie stworzyła i prowadziła zespoły muzyczne takie jak ,,Marionetki” czy ,,Kaczuszki”. Sama tworzyła zarówno stroje jak i choreografię dla dzieci. Zespoły te występowały na festynach gminnych jak i w całym powiecie. W 1987 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną. W latach 90-tych stworzyła kabaret
i występowała na spotkaniach Kół Emerytów i Rencistów. Od 15 lat pani Marcjanna z sukcesami prowadzi męski chór Cecylia, który do tej pory koncertował aż w 39 miejscowościach w całym województwie. Jest autorką tekstów jak i muzyki (gra na akordeonie i organach). Trwale związana współpracą z Lokalna Grupą Działania ,,Gminy Powiatu Świeckiego”, uczestniczy niemal we  wszystkich wydarzeniach organizowanych przez LGD. W tym roku wraz z chórem po raz pierwszy wzięła udział w konkursie muzycznym ,,Swojskie nuty” podczas Janiogórskiego Festiwalu Chleba, zajmując pierwsze miejsce. Na swoim koncie ma nagrane 2 płyty CD oraz 3 płyty DVD (z muzyką biesiadną oraz kolędami). Informację o sukcesach chóru można śledzić w prasie lokalnej. Pani Marcjanna była również Radną Rady Gminy Bukowiec, gdzie pracowała jako członek Komisji Oświaty. Poza działalnością muzyczną pani Marcjanna udziela społecznie korepetycji z matematyki uczniom, którzy tego potrzebują.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%