Zamknij

Policjanci, strażacy i ratownicy WOPR wspólnie ćwiczyli jak ratować wodzie - zobacz ZDJĘCIA i WIDEO

00:23, 05.07.2018 K.N Aktualizacja: 10:02, 05.07.2018
Skomentuj

Lato w pełni, dlatego nad akwenami przebywają liczni plażowicze. Poza kąpielówkami nad wodę zawsze trzeba zabrać ze sobą dużo zdrowego rozsądku. O to każdego roku apelują policjanci. Nie zawsze skutecznie. Dlatego wspólnie ze strażakami i ratownikami WOPR-u ćwiczyli ratowanie osób znajdujących się w wodzie.

W sobotę (30.06.18) na Jeziorze Deczno w Sulnówku oraz rzece Wda w Leosi (pow. świecki) odbyły się warsztaty z ratownictwa wodnego. Udział w nich wzięli przedstawiciele Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej, Wdeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz policji.

W ramach tego przedsięwzięcia ratownicy Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu przygotowali szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla funkcjonariuszy garnizonu kujawsko-pomorskiego pełniących służbę na wodzie.

Szkolenie rozpoczęto od wykładów przedstawicieli poszczególnych służb, dotyczących szeroko rozumianego ratownictwa wodnego. Następnie przystąpiono do części praktycznej. Uczestnicy podzielili się na grupy warsztatowe, a następnie ich zadaniem była pomoc poszkodowanemu w różnych sytuacjach.

Podczas warsztatów uczestnicy mogli w praktyczny sposób doskonalić techniki ratownictwa wodnego. Jednak ważnym dla organizatorów celem szkolenia było zintegrowanie środowiska ratowniczego regionu kujawsko-pomorskiego.

Jak pomóc tonącemu? Mundurowi radzą:

Ocen sytuacje. Wezwij pomoc – poproś świadków o wezwanie pogotowia oraz WOPR-u (nr do WOPR-u to 601 100 100) lub pod 112. Wybierz najbardziej bezpieczny sposób ratowania, wyciągania tonącego: za pomocą koła ratunkowego, za pomocą liny, z łodzi, z pomostu podając rękę lub długi przedmiot tonącemu. Można podpłynąć i przyholować tonącego do brzegu.

Jeżeli to jest możliwe, nie wolno w żadnym wypadku dopuścić do faktu „oddychania” wodą przez tonącego. Jak najszybciej należny wydostać go spod wody, a przy utracie przytomności, oddechu, już w momencie wydobycia na powierzchnie zalecane jest podanie pierwszego sztucznego oddechu. Przy konieczności holowania go do brzegu powtórzyć należny ten zabieg kilkakrotnie na płytkiej wodzie.

Po wyniesieniu na brzeg lub w ogóle przed rozpoczęciem resuscytacji nie należy stosować żadnych zabiegów w celu usunięcia wody z przewodu pokarmowego i dróg oddechowych. Jest to zabieg powodujący stratę cennego czasu. W przewodzie pokarmowym nie dochodzi do oddychania.

Kiedy zdołamy przywrócić oddech i krążenie, należny osobę ratowana ułożyć na boku w pozycji bocznej ustalonej, ponieważ w każdej chwili należy spodziewać się wystąpienia wymiotów. Nie wolno dopuścić do zachłyśnięcia się wymiocinami.

Osobom, które odzyskały przytomność, można podać do picia nie za gorącą, dobrze osłodzoną herbatę. Absolutnie nie wolno podawać alkoholu. Należy zapewnić suchą odzież i cieple okrycie.

Uwaga! Każdy, nawet pozornie błahy przypadek tonięcia, przy którym podejrzenie o wciągniecie nawet niewielkich ilości wody do płuc, musi być bezwzględnie skontrolowany przez lekarza.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%