Zamknij

Leśniczy przez wiele lat mieszkał tuż obok zbiorowej mogiły. Została odkryta dopiero przy budowie S5

11:33, 06.03.2019 E.D Aktualizacja: 14:04, 06.03.2019
Skomentuj

W poniedziałek 4 marca przeprowadzono ekshumację ludzkich szczątków znalezionych w miejscowości Święte podczas budowy trasy S5. W zbiorowej mogile pochowano dziesięciu żołnierzy niemieckich.

Ciężki sprzęt pracujący przy budowie drogi ekspresowej S5 kolejny raz odkrył mogiły z czasów II wojny światowej. Tym razem to szczątki niemieckich żołnierzy.
Prace ekshumacyjne przeprowadzili archeolodzy z Pracowni Badań Archeologicznych i Historycznych Pomost w Poznaniu.

- Ekshumowaliśmy szczątki dziesięciu żołnierzy niemieckich – informuje Tomasz Czabański, prezes Stowarzyszenia Pomost, zajmującego się poszukiwaniem mogił żołnierzy niemieckich oraz pracami archeologicznymi. - Nie naleźliśmy żadnych nieśmiertelników, ale zachowały się artefakty świadczące o tym, że byli to żołnierze niemieccy polegli na tym terenie – wyjaśnia archeolog.

Obecnie zabezpieczone szczątki znajdują się w Centralnym Magazynie w Poznaniu. Jesienią tego roku mają być pochowane na niemieckim cmentarzu wojennym w miejscowości Bartosze w gminie Ełk w województwie warmińsko-mazurskim. Na cmentarzu tym spoczywają ciała żołnierzy niemieckich poległych w czasie I i II wojny światowej. Archeolodzy spodziewali się więcej mogił zbiorowych na tym terenie odkrytych przy okazji budowy S5. Wcześniej znaleziono szkielety polskich żołnierzy z 1939 roku, a także rosyjskich.

Mogiła znajduje się w miejscu, gdzie przez wiele lat stała leśniczówka, wyburzona pod budowę ekspresówki. Z tym, że jej mieszkańcy nie mieli świadomości takiego sąsiedztwa, chociaż okolice obfitują w tego typu znaleziska.

- Na ekshumację trafiłem przypadkiem - mówi Tomasz Szulc, leśniczy Leśnictwa Grabowiec. - Teren, na którym znaleziono mogiłę zbiorową należał do leśnictwa Grabowiec, ale został sprzedany pod budowę trasy S5. Dosłownie kilka metrów od znaleziska stał budynek leśniczówki, w którym mieszkałem przez wiele lat. Z tego, co widziałem, na mogiłę zbiorową składały się dwie mogiłki, w każdej było pięć szkieletów. Na jednym ze szkieletów był but – relacjonuje leśniczy.

Foto: Profil FB Nadleśnictwa Dąbrowa

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%