Zamknij

Rejs łodzią po Wiśle i Wdzie? Czemu nie! Teraz to możliwe

11:55, 08.08.2019 | E.D
REKLAMA
Skomentuj
fot. Emilia Drachal

Od drugiej połowy lipca na trasie wodnej między Chełmnem a Świeciem kursuje łódź typu „Słowianka”. Swoim wyglądem przypominają te, które przed laty pływały po naszych rzekach. Wybudował ją Jarosław Apanowicz ze Świecia wraz ze znajomym szkutnikiem.

- Będąc w Toruniu pływałem łodzią podobną do tej, którą wykonaliśmy. Pomyślałem, że warto, aby i u nas coś takiego było – wyjaśnia pan Jarosław.

Łódź zbudowana jest z drewna dębowego i sosnowego. Napędzana jest silnikiem, którego śruba zanurza się na 40-45 cm.

- Poziom wody jest niski, ale jeśli jeszcze bardziej opadnie, to i tak łódź będzie mogła popłynąć. Wystarczy, że wyjmę silnik, a zanurzenie zmniejszy się do 25 cm. Przydadzą się wtedy wiosła do wiosłowania lub odpychania od dna rzeki – tłumaczy Jarosław Apanowicz.

Na pokładzie „Słowianki” może podróżować 12 osób, choć jak zapewnia jej właściciel, zmieściłoby się więcej. Zapewne część z Was zastanawia kwestia bezpieczeństwa na łodzi.

- Oczywiście, łódź została dopuszczona do przewożenia pasażerów. Wraz z pracownikiem Urzędu Żeglugi Śródlądowej wypłynęliśmy w rejs testowy. Na ławkach znajdujących się w łodzi leżały worki z piaskiem, które zastępowały pasażerów – opowiada budowniczy jednostki. - Poza tym w skrzyniach pod ławkami trzymam kamizelki ratunkowe. Nie są one obowiązkowe, dlatego nie każdy je zakłada – wyjaśnia.

Jeśli masz ochotę przepłynąć się jednostką pana Jarosława, to zazwyczaj o godz. 13:00 łódź wypływa z chełmińskiej przystani niedaleko mostu na Wiśle, a o godz. 14:00 jest pod Zamkiem w Świeciu. O godz. 16:00 łódź wyrusza w rejs powrotny do Chełmna. Warto jednak skontaktować się z właścicielem jednostki, ponieważ łódź nie pływa codziennie (tel.: 601 851 867). Kosz rejsu na trasie Chełmno-Świecie (ok. 1 godzina) to 20 zł za osobę, natomiast rejs po Wiśle (ok. 30 minut) to koszt 10 zł za osobę.

Najbliższe kursy już w piątek i sobotę 9-10 sierpnia w godzinach podanych powyżej. W niedzielę 11 sierpnia o godz. 13:00 będzie możliwy jedynie rejs po Wiśle. Start z chełmińskiej przystani niedaleko mostu na Wiśle.

REKLAMA
(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (5)

świeciak przedwojennświeciak przedwojenn

2 7

Wal się. Krypą za dwie dychy? 13:52, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ŚwieciakŚwieciak

5 1

@świeciak przedwojenn
Może raczyłby Pan szerzej się wypowiedzieć? Fachowo oraz kulturalnie? 20:48, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Lato, lato, lato czeLato, lato, lato cze

7 1

Razem z latem czeka rzeka...
Super inicjatywa i pomysł! Warto korzystać póki lato trwa - świetna alternatywa do ogrodkowego grilowania -wypoczynek na wodzie . 20:59, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Znajoma ŚwieciankaZnajoma Świecianka

8 1

Piekne zdjęcia, a łódź imponująca - wycieczka z pewnością pozostawi piekne wspomnienie! 21:02, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanaJana

7 1

Łódź robi wrażenie- jest bardzo duża, a po grubosci desek widać, że solidna. Jeśli na rejs wybiorą się rodziny, dzieci będą miały z pewnością wielką frajdę. Takiej wakacyjnej atrakcji od dawna nie było! Przy okazji rodzice będą mogli pociechom opowiedzieć jak dawniej ludzie się przemieszczali i jak wożono towary. Poglądowa lekcja flory i fauny rzek- alternatywa do wiadomości z Internetu! 21:49, 08.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone