Zamknij

Dzienny Dom Opieki Medycznej w Świeciu już po oficjalnym otwarciu

12:56, 13.11.2019 E.D Aktualizacja: 22:24, 13.11.2019
Skomentuj fot. Emilia Drachal fot. Emilia Drachal

Dzienny Dom Opieki Medycznej jest już po oficjalnym otwarciu. To nowa forma wsparcia, która ma pomóc w sprawowaniu opieki nad osobami chorymi.

Placówka powstała dzięki porozumieniu gminy Świecie z firmą Pallmed, która prowadzi Hospicjum Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.

W Domu Opieki Medycznej przy ul. Hallera 5a w Świeciu otrzymają pomoc osoby, które powróciły ze szpitala do domu. Wsparcie będzie koncentrowało się na poprawie jakości życia pacjenta i akceptacji sytuacji związanej z jego chorobą.

- Opieka wytchnieniowa jest bardzo ważnym elementem polityki,  jaką w związku ze zmianą struktury demograficznej musimy wdrażać również w Świeciu. Dlatego jako miasto będziemy wspierać tego typu inicjatywy – wyjaśnił podczas uroczystości otwarcia Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia. - Cieszy mnie wdrożenie w życie tego projektu, ponieważ pamiętam jego początki jeszcze z czasów pracy w Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego. Wtedy wielokrotnie dyskutowaliśmy o wyjściu z tego typu usługami również poza największe aglomeracje – powiedział wiceburmistrz podczas oficjalnego otwarcia.

W wydarzeniu wzięli udział seniorzy, którzy już zaczęli korzystać z DDOM. Ponadto, uroczystość uświetnił występ dzieci z przedszkola „Aniołowo”.

Możliwe, że nie będzie to jedyny DDOM w Świeciu. Jak poinformował Paweł Knapik, niewykluczone, że kolejny taki obiekt powstanie na Mariankach.

Kto może korzystać z Dziennego Domu Medycznego?
Do DDM powinny się zgłaszać osoby ze skierowaniem wypełnionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, wraz z wypełnioną skalą Barthel (40-65). Wskazany jest też pobyt w ostatnich 12 miesiącach w szpitalu. Powinni to być pacjenci:
- narażeni na częste hospitalizacje,
- potrzebujący edukacji,
- osoby wymagające kompleksowej opieki z elementami usprawnienia rehabilitacyjnego, psychologicznego, terapeutycznego,
- ci, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną,
- osoby starsze wymagające dziennej opieki medycznej,
- osoby niesamodzielne i niepełnosprawne,
- pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej, 
- pacjenci wymagający rekonwalescencji po leczeniu onkologicznym, kardiologicznym, neurologicznym,
- potrzebujący opieki długoterminowej i paliatywnej,
- osoby, które nie kwalifikują się już do pobytu na oddziale, ale ich stan zdrowia nadal wymaga opieki medycznej – pielęgniarskiej.

Na czym będzie polegała opieka w Dziennym Domu Medycznym?
W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta może to być opieka przez 5 dni w tygodniu w Dziennym Domu Opieki Medycznej lub wizyty zespołu medycznego w domu pacjenta. Codzienny dostęp do centrum koordynacji, pozwala na wskazanie optymalnej formy opieki i wysłania właściwej pomocy medycznej dla pacjenta.

Projekt DDOM jest częścią dużego planu realizowanego ze środków UE i będzie realizowany przy współpracy władz Świecia ze spółką Pallmed, prowadzącą Hospicjum Dom Sue Ryder w Bydgoszczy.

Potrzebne dokumenty (skierowanie ze skalą Barthel) możesz pobrać na stronie internetowej: www.ddom.org

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%