Jolanta Piekarska, Wiesława Łosińska, Michał Kulpa i Tomasz Pasiek - każda z tych osób w swojej dziedzinie robi więcej niż przeciętna i to doceniła starosta Barbara Studzińska.
Nagroda ma na celu wyróżnianie osób fizycznych, mieszkańców powiatu, którzy swoją wyjątkową postawą lub osiągnięciami przyczyniają się do promocji Powiatu Świeckiego.Kategoriami, które zasłużyły na szczególne wyróżnienie są: działalność społeczna, ochrona zdrowia, sport, promocja powiatu. Do prawie każdej kategorii zgłoszonych było po kilka osób. Wyboru nagrodzonych dokonał zespół w składzie: Iwona Karolewska - przewodnicząca zespołu, Stanisława Kuffel i Franciszek Koszowski.
Wręczenie dyplomów i nagród miało miejsce podczas środowej sesji Rady Powiatu Świeckiego. Oto osoby nagrodzone:
Kategoria: Działalność społeczna
Jolanta Piekarska od wielu lat systematyczne działania na rzecz osób defaworyzowanych: cudzoziemców i seniorów.
Szczególnym i rozpoznawalnym już w Polsce działaniem pani Piekarskiej jest Festiwal trzech Kultur (od 2012 r., VII edycji) – autorski projekt promujący dialog interkulturowy, nakierowany na akceptację cudzoziemców przez społeczność lokalną (zgłoszony do konkursu MSZ „Polska dla wszystkich” zdobył nagrody główne w 2012 i 2015, wyróżnienie w 2013). Na potrzeby FTK pani Piekarska aktywizuje całe środowisko – uczniów, parafię, władze, koło gospodyń, media. Dzięki FTK w Jeżewie „inny” nie znaczy „obcy”.
Od 2016 roku p. Piekarska wolontariacko uczy Ukraińców (z sukcesami) języka polskiego jako obcego. W 2019 r. realizowała z uczniami nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „ Poznajmy się” projekt „Przyjazna szkoła” /2018-19/
Nowym, cennym działaniem jest cykl „Lekcja dla Rodaka”, którego celem jest przygotowanie środowiska na powrót Rodaków z Kazachstanu (gmina Jeżewo rozważa przyjęcie repatriantów). Od 2018 roku jest członkiem Międzysektorowego Wojew. Zespołu ds. Zarządzania Migracjami i Polityką Migracyjną.
Pani Piekarska aktywizuje seniorów. Zorganizowała cykl imprez „Sztafeta pokoleń” (od 2017), współprowadzi warsztaty aktywizacji intelektualnej.
Jest współautorką książek „ Aktywny senior”(2017) i „Senior sprawny intelektualnie” (2019).
Konsekwentnie nagłaśnia konieczność aktywizacji intelektualnej seniorów - bierze udział w spotkaniach autorskich, konferencjach itp.
Działania pani Jolanty Piekarskiej wykraczają poza standardowe działania nauczycieli, poza realizację podstawy programowej obowiązującej szkole. Pani Jolanta jest nauczycielem z pasją. Jest kreatywna, pracowita, otwarta na drugiego człowieka. Realizuje zadania społeczne, które są reakcją na istotne potrzeby społeczne, zwłaszcza grup społecznie defaworyzowanych. Jej działania są znakomitą i rozpoznawalną wizytówką gminy i regionu.
Kategoria: Ochrona zdrowia
Wiesława Łosińska pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Gołuszycach na stanowisku Kierownika Działu Usług Wspomagających, zajmuje się koordynacja pracy Zespołu Terapeutyczno - Opiekuńczego, koordynacja pracy w zakresie terapii zajęciowej, pracy socjalnej, wsparcia psychologicznego, wsparcia duchowego, promocja domu i współpraca ze społecznością lokalną.
Jednocześnie Pani Wiesława jest członkiem Stowarzyszenia Wspierania Osób Niepełnosprawnych gdzie aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, pozyskuje środki na działanie stowarzyszenia i animuje współpracę Mieszkańców Domu ze społecznością lokalną.
Osiągnięcia w trakcie pracy zawodowej oraz działalności na rzecz SWON :
Kategoria: SPORT
Michał Kulpa - mieszkaniec Gminy Bukowiec , zawodnik niedosłyszący , reprezentant kadry narodowej osób głuchych , zawodnik Świeckiego klubu WDA.
Na co dzień trenuje głównie w Bukowcu w pobliskich lasach, oraz na Świeckim stadionie WDA.
Trenuje bieganie od 17 lat , zawodowo biega od 10 lat.
Na swoje pierwsze większe osiągnięcie czekał 5 lat - w 2008r zdobył pierwszy złoty medal Halowych Mistrzostw Polski w Spale.
Pan Michał ma na swoim koncie 5 rekordów polski na hali 400m, 800m , 1000m oraz na stadionie 400m i 800m.
Wielokrotnie zdobywał złote medale mistrzostw Polski na 400m i 800m .
Największe osiągnięcia Pana Michała Kulpy:
Pan Michał Kulpa 2020 r. przygotowuje się do Mistrzostwa Świata w Radomiu, a jego głównym celem jest wyjazd na Igrzyska Olimpijskie w 2021 r. które odbędą się w Brazylii.
Trenerem Pana Michała jest Marek Jaros - trener kadry narodowej od biegów średnich i sprintu.
Kategoria: PROMOCJA POWIATU
Tomasz Pasiek – podróżnik, fotograf, od 2014 roku koordynator projektu „Wolontariat europejski” mającego na celu promocję naszego miasta wśród młodzieży europejskiej, pomysłodawca i organizator cyklu objazdowych wystaw grafiki „30/3”, promujących twórczość młodych artystów grafików pochodzących z powiatu świeckiego, organizator wystaw fotografii „Miasto na własność” prezentujących jego wizję miast europejskich mieszkańcom powiatu świeckiego, działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, pomysłodawca i organizator Festiwalu Podróżników „Piąty Ocean” oraz projektu podróżniczego „Four Oceans Expedition” mającego na celu dotarcie rowerem nad cztery oceany”. Pan Tomasz Pasiek jest pomysłodawcą ruchu miejskiego „Świecie 2030”. Jest to grupa nieformalna, skupiająca osoby działające w organizacjach pozarządowych, instytucjach kultury, organizacjach społecznych, ale też mieszkańców gminy Świecie. Członkowie ruchu chcą mieć wpływ na to w jakim kierunku rozwija się Świecie. Łączy ich przede wszystkim chęć wprowadzania pozytywnych zmian w przestrzeni publicznej i życiu naszego miasta i gminy. Chcą tworzyć atrakcyjny wizerunek miasta i gminy, zarówno dla mieszkańców jak i turystów oraz dbać o zrównoważony rozwój Świecia i podnoszenie komfortu życia w gminie Świecie.
Dodatkowo Pan Pasiek w latach 2013-2019 był koordynatorem europejskiego wolontariatu EVS. EVS daje młodym wolontariuszom szansę wykorzystania własnych umiejętności, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia doświadczeń w nowych dziedzinach, poznania języka obcego i innych kultur. W ramach EVS młodzi ludzie w wieku od 17 do 30 lat mogą spędzić za granicą okres od kilku tygodni do 12 miesięcy, nieodpłatnie pomagając przy realizacji różnych projektów na rzecz społeczności lokalnej. Dzięki działaniom Pana Tomasza do Świecia przyjeżdżają młode osoby m.in. z Hiszpanii, Węgier, Peru, Bułgarii, Japonii, chcące poznać polskie tradycje i język. Dzięki jego zaangażowaniu na terenie Powiatu Świeckiego odbywały się także Europejskie Spotkania Międzykulturowe: to cykl prezentacji przybliżających kulturę krajów wolontariuszy zagranicznych goszczonych przez TMZŚ w ramach Wolontariatu Europejskiego oraz strukturę i dziedzictwo całej Unii Europejskiej. Spotkania odbywały się we wszystkich szkołach powiatu świeckiego: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich struktura i tematyka są zróżnicowane pod względem wieku odbiorców. Podczas ESM uczniowie nie tylko mieli możliwość poznania nowej kultury i osób z odmiennych kręgów kulturowych, ale też prezentowali często polskie tradycje, język i kuchnię. Dzięki temu również zagraniczne wolontariuszki goszczone przez TMZŚ miały możliwość dowiedzenia się więcej o nowym kraju, w którym zamieszkały oraz poznania nowych osób w środowisku, w jakim od niedawna funkcjonują.
Pan Tomasz Pasiek wspiera młodych artystów pomagając im w organizacji wystaw na terenie całego kraju. Jego projekt „Świecka Sztuka” promuje współczesnych, młodych artystów z miasta Świecia oraz całego powiatu świeckiego.
Pan Tomasz Pasiek jest pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Podróżników „Piąty Ocean” – to pierwsza w naszym regionie impreza skupiona na tematyce około-podróżniczej. Impulsem do jej stworzenia była chęć rozwijania w mieszkańcach Powiatu Świeckiego i okolic oraz wszystkich uczestnikach Festiwalu pasji podróżniczych, inspirowania do przełamywania własnych barier i uprzedzeń oraz przyczynienie się do poznawania rożnych kultur, miejsc i obyczajów w możliwe najbardziej namacalny sposób.
Jest inicjatorem wielu rajdów rowerowych – Wiosennego Rajdu Rowerowego Zakątkami Powiatu Świeckiego, Najmniejszego Rajdu Świata oraz Rajdu Europejskiego. Wszystkie wspomniane wydarzenia cieszą się olbrzymią popularnością, a zaproponowane przez organizatora trasy ukazują piękno naszego regionu.
Tomasz Pasiek – młody mieszkaniec Świecia to osoba, która swoją działalnością wspiera nie tylko rozwój turystyki i na terenie Powiatu Świeckiego, ale także angażuje się w budowanie społeczeństwa, które działa na rzecz naszego regionu. Powiat Świecki wspiera oraz docenia jego działania od samego początku. Dowodem na to jest nominacja Pana Tomasza do wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w roku 2016. Pan Tomasz jest podróżnikiem i fotografem pracującym w Towarzystwie Miłośników Ziemi Świeckiej oraz w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej działającej przy Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu. Pan Pasiek ma za sobą przejechanie rowerem polskiego Bałtyku z Niemiec do Rosji w 5 dni. W tym samym odstępie czasowym pokonał Polskę z punktu najbardziej północnego (Jastrzębiej Góry nad Bałtykiem) do tego najdalej wysuniętego na południe (szczytu Opołonek w Bieszczadach). Jego miłość do roweru zaowocowała projektem „Four Oceans Expedition” – czteroletni projekt podróżniczy polegający na samotnym dotarciu rowerem do czterech głównych oceanów na kuli ziemskiej: Atlantyku, Oceanu Arktycznego, Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku. Latem 2015 roku zdobył Cabo da Roca nad Atlantykiem (najdalej wysunięty na zachód punkt w Europie). W roku 2016 dotarł nad Ocean Arktyczny (najdalej na północ wysunięty punkt Europy – Nordkapp w Norwegii). W 2017 r. udało mu się zdobyć Pasabandar – najdalej na południe wysunięty punkt Iranu u zbiegu Oceanu Indyjskiego i Pakistanu. Zakończeniem projektu i jednocześnie jego zwieńczeniem było dotarcie przez Pana Tomasza do Szanghaju. Jego Projekt Cztery Oceany ma również zwrócić uwagę na wywołany szkodliwą działalnością człowieka efekt cieplarniany oraz podnoszący się poziom wód.
Pan Tomasz Pasiek, jako fotograf, wystawia swoje prace nawet poza granicami naszego państwa. Swoje fotografie publikował m.in we włoskim magazynie Vogue, tajwańskim Kayaku, Gazecie Wyborczej i Przekroju. Jego zdjęcia to reportaż miejski, ale również malownicze pejzaże.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz