Zamknij

Dziś środa popielcowa. Wielki Post jest konkretnym wezwaniem do modlitwy i jałmużny

11:00, 26.02.2020 Stanisław Karnacewicz Aktualizacja: 23:47, 26.02.2020
Skomentuj  Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary. Fot. pixabay Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary. Fot. pixabay

Dziś w Kościele Katolickim Popielec, czyli początek Wielkiego Postu. Jakie ma znaczenie tłumaczy prymas Wojciech Polak.

- Znakiem wezwania na okres Wielkiego Postu jest posypanie głowy popiołem - mówi ks. abp Wojciech Polak, prymas Polski. - Z jednej strony towarzyszą temu słowa: +Prochem jesteś i w proch się obrócisz+, pokazujące na kruchość i przemijalność ludzkiego życia, słabość człowieka, który z grzechów musi się podnosić i nawracać. Z drugiej strony słyszymy także drugą formułę: +Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię+, pokazując, że nawrócenie serca ludzkiego jest możliwe wobec Słowa Bożego, wobec Ewangelii, którą przyjmując, słyszymy, i która nawraca nas ku Bogu. Przyjmując więc popiół na nasze głowy, przyjmujemy wezwanie do nawrócenia i wiary, która nam towarzyszy w czasie całego Wielkiego Postu. 

Na pytanie, jak katolicy powinni przeżywać Wielki Post, abp Polak odpowiedział, że ten czas pozwala przygotować się do przeżywania tajemnicy paschalnej.

- W tym roku w sposób szczególny papież Franciszek w orędziu na Wielki Post zachęca, abyśmy +z radością przeżywali Dobrą Nowinę o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, abyśmy na tę Dobrą Nowinę otwierali+. I stąd też czas Wielkiego Postu to najpierw czas słuchania Słowa Bożego, to czas, w którym mamy większe szanse niż dotychczas na udział w tradycyjnych nabożeństwach wielkopostnych, takich jak gorzkie żale czy droga krzyżowa, które mają otwierać nas na Słowo Boże, jakie daje nam Chrystus na naszej drodze nawrócenia i pokuty - podkreślił abp Polak.

Drugim elementem Wielkiego Postu - jak zaznaczył prymas - jest wskazana nam w tegorocznym orędziu papieża Franciszka modlitwa, która nie tyle jest obowiązkiem, ile wyrażaniem potrzeby odpowiadania na miłość Boga.

- Chrześcijanin, który się modli, przede wszystkim drąży swoje serce, swoje wnętrze, a Bóg przez modlitwę pragnie rozkruszyć zatwardziałość naszego serca, abyśmy mogli się nawrócić i całym sercem ku Niemu się zwrócić - dodał abp Polak.

Zaznaczył, że oprócz modlitwy, oprócz słuchania Słowa Bożego, Wielki Post to czas, w którym mamy podejmować uczynki miłosierdzia, uczynki pokutne.

- Mamy poprzez te czyny, które są wyrazem naszej miłości i naszego nawrócenia, pokazywać na zewnątrz to, co dzieje się w naszym sercu. Jakże ważne jest wezwanie ? jak mówi nam Ojciec Święty ? do ludzi dobrej woli, do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi przez jałmużnę jako osobistą formę w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego. Uczynki miłości to dzielenie się miłością, która czyni nas bardziej ludzkimi, przełamuje nasz egoizm, przełamuje to, co jest zbytnią troską o nas samych i otwiera nasze dłonie i nasze serca na pomoc naszym bliźnim - podkreślił prymas.

Zapytany, czy okres Wielkiego Postu może być jednym z elementów przygotowania się do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, abp Polak odpowiedział, że czas przygotowania się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, przeżywany także w Wielkim Poście, może być okazją do tego, żeby kolejny raz usłyszeć nauczanie Prymasa Tysiąclecia także o drodze nawrócenia i pokuty, o drodze, która ma nas otwierać na Ewangelię.

- Kard. Wyszyński bardzo często nam o tym przypominał, także mówiąc o konieczności wzajemnego przebaczenia, o konieczności podejmowania tej drogi. Sądzę, że w całym przygotowaniu do przeżywania beatyfikacji kard. Wyszyńskiego czas Wielkiego Postu może być dla nas wszystkich szansą do poznania nauczania Prymasa Tysiąclecia, które dotyka tajemnicy Wielkiego Postu, nawrócenia serca człowieka, dotyka przebaczenia i pojednania - podkreślił prymas.

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu, nawiązujący do czterdziestodniowego pobytu Chrystusa na pustyni, gdzie pościł i był kuszony przez Szatana. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty, nawrócenia i do przemiany życia. Rozpoczyna okres przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości ? świąt Wielkiejnocy.

W Środę Popielcową - zgodnie z kanonami kodeksu prawa kanonicznego - obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy wierni powyżej 14 lat, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 lat. (PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Mitologii KK. Nie!!!Mitologii KK. Nie!!!

4 0

Panie Polaku, zacznijcie od siebie. Wątpię, czy na świecie znajdzie się taka ilość popiołu, żeby przysypać nim grzechy uczynione przez KK. 13:10, 26.02.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Dokladnie!Dokladnie!

3 0

Poza tym czy to jest materiał partnera strony? Czy darmowa reklama kk? A moze katolicki portal? Czemu taki artykul tu sie pojawił w ogole? 15:11, 26.02.2020


PrzemPrzem

0 4

Jak zwykle ktoś, jeśli jesteś przeciwko KK to zachowaj to dla siebie i jak zwykle oceniając innych bo KK nie komentuję Cię i nie ocenia po twoich grzechach wręcz nawołuje do nawrócenia , wszyscy żyjemy w grzechu i odpowiadamy też za innych grzechy 16:18, 26.02.2020


reo

Do przemDo przem

4 0

Naucz się pisać poprawnie - za dużo kościólka za mało nauki niestety u Ciebie. 16:46, 26.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%