Zamknij
REKLAMA

Jest data wyborów prezydenckich. Pójdziemy do urn jeszcze w czerwcu

11:42, 03.06.2020 | G.S
Skomentuj Wybory 28 czerwca odbędą się w trybie mieszanym - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie. Fot. Adobestock
REKLAMA

28 czerwca Polacy wybiorą prezydenta RP. Termin wyborów ogłosiła właśnie marszałek sejmu Elżbieta Witek. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

10 czerwca minie termin na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów, których zawiadomienia o utworzeniu zostały przyjęte przez PKW w związku z wyborami zarządzonymi na 10 maja i które zawiadomiły PKW o zamiarze uczestnictwa w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r.

Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tysięcy podpisów poparcia.

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych. 

Kandydaci

W wyborach prezydenckich wystartuje 9 kandydatów: Robert Biedroń (poseł do Parlamentu Europejskiego z Warszawy, wykształcenie wyższe politologiczne, 44 lata), Krzysztof Bosak (poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa, średnie, 37 lat), Andrzej Duda (Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Kraków wyższe prawnicze, 48 lat), Szymon Hołownia (publicysta, Otwock, średnie, 43 lata), Marek Jakubiak (menadżer, Warszawa, średnie, 61 lat), Władysław Kosiniak-Kamysz (poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Kraków, wyższe medyczne, 38 lat),  Mirosław Piotrowski (nauczyciel akademicki, Lublin, wyższe historyczne, 54 lata), Paweł Tanajno (przedsiębiorca, Warszawa, wyższe w zakresie zarządzania, 44 lata), Stanisław Józef Żółtek (Kraków, średnie, 64 lata). 

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, który zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską ma być Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, wyższe, 48 lat) o ile do 10 czerwca zbierze 100 tys. podpisów. 

(G.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

świeciak świeciak

2 0

Pislamskie chamstwo przekroczyło 8848 m. Tyle wynosi wysokość najwyższego szczytu Himalajów. Mam nadzieję, że Trzaskowski zbierze wymaganą ilość podpisów, mimo sypania w "szprychy" piasku przez namaszczonych przez prezesa wszystkich prezesów, ciołków, którzy mają to utrudnić. Panie Jarosławie K. potomku byłego komunisty Rajmunda K. proszę przyjrzeć się rzeczywistości, czas kaczyzmu powoli, nieuchronnie przemija. Ode mnie gest znany w p[islamskich kręgach: 👎 16:27, 03.06.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA