Zamknij

Zamek w Świeciu. Zobacz co już się zmieniło w czasie remontu

09:17, 27.07.2020 K.N Aktualizacja: 11:01, 27.07.2020
Skomentuj

Ułożono już płyty zabezpieczające sklepienia nad piwnicą wschodnią. Równolegle z pracami na zewnątrz trwa układanie instalacji wodnej i kanalizacyjnej w środku warowni. Wyrosła też nowa ściana.

Roboty remontowe przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem. Niedawno ułożono płyty sprężone kanałowe nad sklepieniem piwnicy wschodniej. Dzięki temu, że opierają się na ścianach piwnicy, ciężar nie jest przenoszony na sklepienia. Ostatnim elementem, który trzeba jeszcze wykonać w tej części jest zaizolowanie płyt przed wodą, aby ta nie mogła już dostawać się do piwnicy.

Niemal równolegle z rozpoczęciem prac na dziedzińcu firma Kontbud z Bydgoszczy zajęła się wnętrzem warowni, którą czeka prawdziwa metamorfoza. Jednym z jej elementów będą instalacje wodna i kanalizacyjna.

Powoli dobiega też końca murowanie ściany oddzielającej piwnice od reszty zamku. Będzie ona pełnić m.in funkcję wsparcia dla szybu windy.

- W pracach murarskich wykorzystywane są specjalne, ręcznie wykonywane, cegły o parametrach niemal identycznych, jak te użyte przy budowie świeckiego zamku - tłumaczy inżynier budowy Sebastian Pilch. - To samo dotyczy zaprawy murarskiej. Ta średniowieczna jest znacznie jaśniejsza od tej używanej współcześnie w budownictwie.       

Pierwszy etap przebudowy zamku zakłada remont piwnic skrzydła wschodniego i północnego. Na wieżę dostaniemy się kręconymi schodami, po wejściu przez drzwi znajdujące się u jej podstawy.

Zostaną też odtworzone gwiaździste sklepienia nad kaplicą i kapitularzem oraz odbudowana ściana między nimi. Będą w nich się mieściły sale wystawowe Izby Regionalnej Ziemi Świeckiej, która przeniesie się z ul. Kopernika.

Wykonane zostaną fundamenty szybu windowego, ale sama winda, podobnie jak remont dachu, który ma być dwuspadowy i pokryty dachówkami, to już zadanie na drugi etap, który zostanie ogłoszony w późniejszym terminie. Prace potrwają do końca maja 2021 r.

Pierwszy etap przebudowy zamku będzie kosztował 6 mln 741 tys. zł.

- Dzięki temu, że dostaliśmy 2,5 mln zł unijnego dofinansowania, udział własny miasta będzie znacznie mniejszy – zaznacza burmistrz Krzysztof Kułakowski. (swiecie.eu)

     

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

JohnyJohny

0 0

"Wykonane zostaną fundamenty szybu windowego" naprawdę? Winda w zamku? 08:33, 29.07.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

NiepełnosprawnyNiepełnosprawny

1 0

A na Wawelu jest winda? naprawdę? 10:41, 29.07.2020


reo

KsiazeCSWKsiazeCSW

0 0

projekt windy popieram jak najbardziej. 12:30, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zawisza CzarnyZawisza Czarny

0 0

Zepsujecie caly sredniowieczny klimat tego miejsca tą windą 23:16, 29.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%