Zamknij
REKLAMA

To będzie koniec fałszywych promocji? Zakupy online do zmiany! Nowe obowiązki sklepów

12.00, 01.06.2022 Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Unijna dyrektywa Omnibus ma przeciwdziałać fałszywym promocjom i wyprzedażom. Nowe przepisy weszły w życie 28 maja, ale jeszcze nie obowiązują w Polsce. Dlaczego? 

Unia Europejska chce ukrócić nieuczciwe praktyki sklepów, które wprowadzają klientów w błąd. Chodzi m.in. o sztuczne zawyżanie cen przed planowaną obniżką, a a także zapobieganie publikowaniu fałszywych opinii na temat produktów.

Co się zmieni? 

Sklepy będą musiały stosować nową praktykę. Przed planowaną promocją czy wyprzedażą na metce będą musieli umieszczać informację o najniższej cenie jaka obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. 

W przypadku, kiedy towar jest oferowany do sprzedaży krócej, to sklepy będą musiały podać informację o najniższej ceny od dnia rozpoczęcia sprzedaży.  

Brak takiej informacji ma być uznawane za wprowadzenie klientów w błąd. Przedsiębiorcy muszą liczyć się w takiej sytuacji z wysoką karą. Ta może wynieść 20 tysięcy złotych, a jeśli ta sytuacja powtórzy się trzykrotnie w ciągu roku to może być to nawet 40 tysięcy złotych. 

Zakupy online też do zmiany

W ramach dyrektywy internetowi klienci będą również informowani o tym, czy kupują przedmiot od osoby prywatnej czy od przedsiębiorcy. 

Ma to związek z faktem, że w przypadku zakupów od osoby prywatnej nie obowiązują przepisy związane z reklamacją i odstąpieniem od umowy. Ponadto klienci mają być chronieni przed sztucznymi opiniami kreowanymi na stronach internetowych.

Kiedy przepisy wejdą w życie w Polsce? 

Nowe przepisy weszły w życie 28 maja, ale jeszcze nie obowiązują w Polsce. 

Jak wskazuje  Urząd Ochrony Konsumentów opóźnienie wynika z rozbudowanych konsultacji z przedsiębiorcami. Ponadto wprowadzone zostaną nowe pojęcia - towaru, treści cyfrowej i usługi cyfrowej. 

Po konsultacjach projekt ma przyjąć Rada Ministrów, a w kolejnym etapie zajmie się nim Sejm. 

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%