Zamknij

Wycieraczki samochodowe - skuteczna ochrona każdej szyby

12:54, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:24, 09.12.2022
Photo by Ben Stein on Unsplash Photo by Ben Stein on Unsplash

Coroczne badanie stanu technicznego to konieczność, którą musi spełnić każdy kierowca. Samochód posiada jednak elementy, które sami powinniśmy doglądać, a w przypadku wykrycia ich usterek - wymienić. Oleje, filtry, czy opony to tylko kilka z przykładów, na które muszą zwracać uwagę kierowcy, a ich coroczna wymiana jest koniecznością, aby zapewnić naszemu pojazdowi odpowiednie warunki sprzyjające dalszej eksploatacji. Jednym z ważnych elementów samochodu, na który kierowcy rzadko zwracają należytą uwagę są niewątpliwie wycieraczki samochodowe. Jak o nie dbać oraz kiedy należy je wymienić?

Wycieraczki w naszym samochodzie  - istoty element każdej szyby

Podczas ciężkich warunków na drodze oraz obfitych opadów atmosferycznych, przednia szyba naszego samochodu powinna zawsze być przejrzysta oraz zapewniać odpowiednią widoczność na drodze. W przeciwnym wypadku jesteśmy w stanie narazić na szwank nie tylko swoje zdrowie oraz swój samochód, a także innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważną częścią będącą na wyposażeniu każdego samochodu są wycieraczki, a prowadzenie pojazdu, który posiada uszkodzone, bądź niedziałające wycieraczki - jest zabronione prawnie. Naraża nas to dodatkowo na odpowiedni mandat oraz kilka punktów karnych. Aby tego uniknąć wystarczy odpowiednia eksploatacja, dbanie o czystość oraz kiedy to konieczne - wymiana zepsutej wycieraczki na nową.

Film o wycieraczkach przedniej szyby zaczerpnięty z autodoc.pl

Działanie oraz funkcje wycieraczek samochodowych

Wycieraczki zbudowane są z ruchomych ramion posiadających gumowe elementy wykończeniowe, szczelnie przylegające do przedniej szyby pojazdu.

Krzywizny przednich szyb jednak różnią się od siebie w zależności od marki samochodu oraz jego rodzaju, dlatego też trzeba zwracać uwagę na to, aby nowo kupowane wycieraczki pasowały do danego typu samochodu. Cały system wycieraczek napędzany jest sprzętem silnikowym, za którego odpowiednie działanie odpowiada przekaźnik. Sam kierowca dysponuje różnymi trybami działania oraz prędkości wycieraczek, które dostosowywane są manualnie w zależności od warunków pogodowych.

Jak zapobiec uszkodzeniu wycieraczki

Odpowiednia eksploatacja wycieraczek jest również bardzo ważna, a należyte korzystanie z tego podzespołu jest w stanie znacznie zapobiec ich przedwczesnemu użyciu. Pierwsze o czym powinien pamiętać każdy kierowca - jest płyn do spryskiwaczy. W obecnie obowiązujących przepisach każdy kierowca zobowiązany jest do posiadania płynu w zbiorniku swojego pojazdu. Posiadanie płynu jest również ważne w kwestii wycieraczek samochodowych. Przecieranie wycieraczkami po suchej szybie powoduje szybsze ścieranie się piór wycieraczek. 

Zwłaszcza zimą należy zwrócić na wycieraczki szczególną uwagę. Warto pamiętać, aby podczas mrozów delikatnie oczyścić wycieraczki z nadmiaru lodu oraz śniegu. W przeciwnym razie narazimy naszą szybę na zarysowania, a nasze wycieraczki na szybsze zużycie.

Jak wymienić wycieraczki samochodowe?

Wymianę wycieraczek zaleca się raz do roku, lub w momencie, w którym zauważymy, że nie spełniają dokładnie swojej funkcji, bądź po prostu są uszkodzone. Sama wymiana będzie nieco różnić się w zależności od posiadanego modelu samochodu. Wartym uwagi jest również fakt, że różne samochody posiadają różne typy mocowań. Dlatego też podczas zakupu nowych wycieraczek trzeba dobrać je pod kątem odpowiedniego mocowania.

Aby wymienić wycieraczkę należy ostrożnie podnieść całe ramię do góry. Następnie obracając wycieraczkę możemy dojrzeć zacisk mocowania, który następnie należy odkręcić, a w konsekwencji usunąć wycieraczkę oraz zainstalować nową. Bardzo ważne jest, aby podczas całej wymiany ramię wycieraczki nie wypadło nam z rąk, gdyż może z impetem uderzyć w przednią szybę uszkadzając ją, a tego przecież wolimy uniknąć.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%