Dobiegła końca kadencja Społecznej Rady Gospodarczej w Świeciu. - To były cztery trudne lata, w których samorządowcy i przedsiębiorcy zmagali się z problemami wynikającymi z pandemii, wojny, inflacji - komentuje burmistrz Krzysztof Kułakowski.
Jak podkreślali zebrani na spotkaniu podsumowującym kadencję to były 4 trudne lata.
Zarówno samorządowcy jak i przedsiębiorcy doświadczyli rzeczy, których wcześniej nie było.
- Bardzo trudne czasy rozpoczęły się w pandemii, kiedy nadszedł kryzys i totalne zamrożenie rozwoju samorządu i firm - wymienia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Póżniej wojna, która spowodowała drastyczny wzrost cen. Zakładaliśmy, że współpraca będzie wyglądała inaczej, że będzie więcej tych spotkań, głosów, ale rzeczywistość spowodowała, że każdy musiał tego swojego biznesu pilnować, żeby firmy przetrwały, chociaż były w trudnych sytuacjach. My pomgaliśmy chociażby stosując uchwały o zwolnieniu czy odroczeniu płatności podatków - dodaje.
- Uważam, że samo istnienie takiej rady jest istotne - mówi Szymona Wacławik, przewodniczący Społecznej Rady Gospodarczej w Świeciu. - Bo jest to świetna platforma do porozumienia między władzami lokalnymi, a przedsiębiorcami. Nie ukrywam, że cieszę się, że od 8 lat tę Radę mamy - dodaje.
- Żeby gmina mogła dobrze się rozwijać potrzeba dialogu i zrozumienia ze strony i władz i przedsiębiorców - Bartosz Mierzwiak, członek zarządu Bart sp. z o.o.
- Przedsiębiorcom możemy dziękować za to, że są. Dzięki ich pracy, pracę mają wszyscy inni, a ich podatki zapewniają możliwość rozwoju na przykład gminie Świecie - komentuje Paweł Knapik, wiceburmistrz Świecia.
Na lata 2023-2027 burmistrz zamierza powołać kolejną Społeczną Radę Gospodarczą, która będzie ciałem doradczym, złożonym z szefów i właścicieli firm.
Spotkania będą odbywały się nie rzadziej niż co pół roku.
Członkowie rady będą współdziałać z organami gminy na rzecz kształtowania polityki gospodarczej i rozwoju gospodarczego gminy Świecie. Rada będzie też forum wymiany poglądów na temat wykorzystania potencjału gminy, promocji, jej atutów oraz tworzenia nowych miejsc pracy.
Członkiem rady może zostać przedsiębiorca posiadający siedzibę lub oddział firmy na terenie gminy Świecie, na którym nie ciąży prawomocny wyrok sądowy i nie toczy się przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.
Uczestnictwo w radzie ma charakter społeczny. Za udział w posiedzeniach i w pracach nie przysługuje wynagrodzenie ani dieta.
Chętni przedsiębiorcy mogą się zgłaszać wypełniając deklarację.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz