Zamknij

Świecianin TOMASZ CHILIŃSKI buduje największą spalarnię śmieci w Polsce

17:00, 03.02.2024 . Aktualizacja: 00:48, 25.04.2024
reo

Wielokrotnie przekonaliśmy się o tym, jak zdolni i kompetentni są mieszkańcy Świecia. Dziś opowiemy o specjaliście od automatyki.

Od ponad półtora roku Tomasz Chiliński jest Głównym Specjalistą ds. Automatyki przy budowie spalarni śmieci na warszawskim Targówku. To obecnie jedna z największych inwestycji energetycznych realizowanych w Polsce. Całkowity koszt inwestycji to 2 miliardy złotych!

O skali tego przedsięwzięcia najdobitniej powie fakt, iż codziennie na budowie pracuje ponad tysiąc osób.

- Nadzoruję montaż automatyki, w imieniu inwestora, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (MPO) w Warszawie - mówi mgr inż. Tomasz Chiliński. - Zastosowana tam automatyka jest super nowoczesna, z czego się niezwykle cieszę. To pozwala być na bieżąco z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi w tym obszarze.

Zaczynał jeszcze w "Celulozie"

Tomasza Chilińskiego zna wielu świecian. Po pierwsze, dlatego, że był wieloletnim pracownikiem MONDI Świecie, a zdobywanie 30-letniego doświadczenia zawodowego rozpoczynał jeszcze w świeckiej "Celulozie". 

Jest specjalistą nie tylko w ulubionej branży - automatyce, ale również elektryce czy energetyce, w tym energetyce odnawialnej. Właśnie tak bogate doświadczenie zostało docenione i zaowocowało pracą w renomowanej warszawskiej firmie MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA (ponad 90 lat tradycji, która jest inwestorem obecnie budowanej spalarni.

Zutylizuje śmieci i wytworzy energię

Nowy obiekt będzie się składał z instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów ("spalarni") o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz w pełni zautomatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. To będzie największa i najnowocześniejsza spalarnia śmieci w Polsce. 

Spalarnia śmieci na Targówku zamieni tysiące ton odpadów w energię i ciepło. Wytworzy około 200 tysięcy MWh ciepła oraz około 100 tysięcy MWh energii elektrycznej każdego roku. To wystarczy na dostarczenie prądu i ciepła do około 30 tysięcy warszawskich mieszkań

    

Bryła spalarni została zaprojektowana tak, aby korespondowała z otaczającym ją krajobrazem. Dachy zielone, transparentne elewacje oraz ich półprzezroczyste osłony mają sprawić, że budynki wtopią się w otoczenie. Na najwyżej położonym punkcie instalacji znajdzie się punkt widokowy. Zaprojektowana wewnątrz obiektu ścieżka edukacyjna pozwoli na zwiedzanie całego zakładu, bez zakłócania jego pracy
Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych podestów roboczych, które zapewniają funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Zakończenie budowy i pełny ruch produkcyjny obiektu zaplanowany został na lipiec bieżącego roku. Okres rozruchu instalacji już wkrótce! Wiosna będzie gorąca. 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%