Zamknij

Jak felgi wpływają na wygląd auta i jego osiągi?

10:03, 15.09.2024 .artykuł zewnętrzny Aktualizacja: 10:03, 16.09.2024
reo

Wielu kierowców nie docenia roli, jaką pełnią felgi w samochodzie. Osoby poszukujące sposobów na poprawę osiągów swojego auta powinny skupić się nie tylko na doborze idealnych opon, ale także odpowiednich obręczy. Pozwalają one polepszyć właściwości jezdne, ale także w szybki sposób znacząco odmienić stylistykę pojazdu.

 

Wpływ felg na komfort jazdy i wygląd

Zakup nowego kompletu felg jest doskonałą okazją, aby nieco odświeżyć wygląd samochodu. Daje on także możliwość personalizacji wyglądu auta. Wybór nietuzinkowych obręczy znacznie uatrakcyjni linię nadwozia. Zamontowanie modelu o ciekawej barwie kontrastującej z kolorystyką nadwozia zdecydowanie przyciągnie wzrok i doda całemu pojazdowi wyrazistości.

Nie bez znaczenie jest także wielkość obręczy. Obecnie, przy pierwszym montażu, producenci często stawiają na felgi aluminiowe 18”. Koła w tym rozmiarze można spotkać w popularnych modelach aut osobowych, jak Kia Cee’d, Opel Vectra, VW Passat czy Audi A4. Tak duże modele wyglądają znacznie okazalej, niż popularne wcześniej wersje 15-16”. Optycznie poprawiają proporcje auta, nadając mu bardziej wyrafinowany wygląd. Należy jednak pamiętać, że wybór wersji o większej średnicy często wymaga doboru opon niskoprofilowych. Ten rodzaj ogumienia, choć wygląda atrakcyjnie, może wpływać na wzmożone odczuwania nierówności na drodze ze względu na cieńszą warstwę gumy.

Rodzaje felg

Kiedy zdecydujemy się na wymianę felg w samochodzie, mamy do wyboru szeroką gamę modeli stalowych lub aluminiowych. Obie wersje mają swoje indywidualne właściwości, które przekładają się bezpośrednio na komfort prowadzenia oraz parametry jezdne samochodu. W trakcie poszukiwania idealnego modelu należy odpowiedzieć sobie na istotne pytanie, które felgi aluminiowe czy stalowe, będą dla nas lepsze. Kluczowa w tym aspekcie będzie przede wszystkim wytrzymałość oraz poprawa osiągów na drodze.

Alufelgi

Chcąc skupić się na maksymalizacji efektywności jazdy, powinniśmy postawić na felgi aluminiowe. Zastosowany do ich produkcji surowiec jest lekki, co ma bezpośredni wpływ na jakość prowadzenia auta. Niska masa obręczy przekłada się na lepsze przyspieszanie i skuteczniejsze hamowanie, a co za tym idzie – znaczną poprawę bezpieczeństwa na drodze. Aluminium jest dość sztywnym tworzywem, dzięki czemu wykonane z niego felgi oferują pełną kontrolę nad pojazdem oraz dużą stabilność podczas pokonywania zakrętów. Materiał ten wykazuje dużą podatność na formowanie, co pozwala na uzyskanie fantazyjnych wzorów obręczy. Ze względu na atrakcyjny wygląd, alufelgi są zazwyczaj wybierane przez producentów na pierwszy montaż.

Konstrukcja alufelg bardzo często opiera się na zapewnieniu dużego prześwitu między ramionami, tym samym zapewniając odpowiednie chłodzenie elementów układu hamulcowego. Ten aspekt jest niezwykle ważny dla kierowców, którzy preferują bardziej dynamiczną jazdę. Taki zabieg ma także znaczenie stylistyczne, gdyż pozwala ładnie podkreślić elementy ozdobne, jak np. kolorowe klocki hamulcowe.

Felgi stalowe

Jeżeli nie zależy nam tak bardzo na aspektach wizualnych, a bardziej istotne są wytrzymałość i funkcjonalność, warto postawić na felgi stalowe. Decydując się na ten wariant, z pewnością pomocny jest fakt, że są one dużo tańsze w zakupie niż alufelgi. Dzięki temu koszt całego kompletu nie obciąży tak bardzo domowego budżetu. Ponadto, będzie to wybór dobry nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także praktycznym.

Obręcze stalowe wyróżnia zwiększona trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. Są one także dużo bardziej odporne na występowanie korozji, co przekłada się na wydłużoną żywotność felg. Będzie to sprawdzona opcja, jeśli szukamy niezawodnego rozwiązania na długie lata. Stal jest jednak dużo cięższa niż aluminium, co zauważalne będzie w zwiększonym poziomie spalania, a także nieco gorszym przyspieszeniu.

Choć wygląd modeli stalowych nie jest tak efektowny jak wersji aluminiowych, można w łatwy i tani sposób nieco odmienić ich styl. Pomocny w tym będzie zestaw kołpaków, który szybko je uatrakcyjni.


Nowe felgi – co dalej?

By samochód dysponował pełnią swoich właściwości, w celu zamontowania nowych felg powinniśmy odwiedzić zaufany zakład wulkanizacyjny. Choć sam demontaż koła nie jest skomplikowaną czynnością, nie powinniśmy podejmować się przełożeniem opon ze starych obręczy. Ta czynność wymaga bowiem użycia odpowiedniego sprzętu, który znacznie ograniczy uszkodzenie gumy podczas jej zakładania.

W serwisie oponiarskim pracownik kompleksowo zajmie się przekładką ogumienia, a także wyważeniem kół po montażu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, mechanik przejdzie do ustawienia zbieżności kół, która jest kluczowa dla zachowania pełni właściwości jezdnych ogumienia oraz ich równomiernego zużywania się.

Po zamontowaniu świeżo zakupionych felg zostaje nam jedynie cieszyć się nowym, atrakcyjnym wyglądem naszego samochodu oraz na nowo odkrywać radość z jazdy!

(.artykuł zewnętrzny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%