Zamknij
REKLAMA

Czy kantor internetowy jest bezpieczny?

14:39, 13.07.2017 | artykuł sponsorowany
REKLAMA
Skomentuj

Kantory internetowe zyskały na popularności, ale nadal pojawiają się wątpliwości, czy są bezpieczne. Ze względu na brak odrębnego ustawodawstwa dotyczącego kantorów internetowych odnoszą się do nich identyczne przepisy, co do kantorów stacjonarnych.

Regulacje prawne dotyczące zabezpieczenia wpłaty klienta

 Zgodnie z ustawodawstwem opracowanym dla kantorów stacjonarnych również kantor internetowy musi zostać wpisany przez Prezesa NBP do Rejestru Działalności Kantorowej. Obsługa usług płatniczych wymaga również rejestracji w Komisji Nadzoru Finansowego, ale nie ma to nic wspólnego z nadzorem nad wymianą walut. Działalność e-kantorów jest regulowana także przez Prawo Dewizowe. Właściciele kantoru i zatrudniani pracownicy muszą być niekarani. Dodatkowo wymagane jest ukończenie specjalistycznego kursu związanego z obsługą działalności kantorowej, które musi być potwierdzone uzyskaniem świadectwa. Kurs nie jest potrzebny, jeżeli dysponuje się przynajmniej rocznym doświadczeniem na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych w banku. Ponadto kantor online jest zobowiązany do rejestracji zbiorów danych osobowych w GIODO (Generalny Inspektor Danych Osobowych).  W związku z tym, że w kantorze internetowym klienci najpierw dokonują przelewu, a dopiero później uzyskują wymienioną walutę pojawia się problem z faktycznym zabezpieczeniem wpłaty klienta. Od strony prawnej nie istnieją żadne regulacje ustawodawcze w tym zakresie. To po stronie kantorów leży stosowanie odpowiednich metod zabezpieczających transakcje i budowanie pozytywnego wizerunku wzbudzającego zaufanie.

Metody zabezpieczania transakcji

 Kantory internetowe przetwarzają dane klientów tak samo jak banki, ale nie mają prawa ich udostępniania. Ochrona danych osobowych podlega ustawie o ochronie danych osobowych. W celu zabezpieczenia przeprowadzanych transakcji informacje są szyfrowane i chronione przez protokół SSL. Szyfrowanie jest oznaczone znakiem graficznym w postaci kłódki umieszczonej z lewej strony adresu witryny, a także początkiem adresu https:// zamiast http://, co można zobaczyć, wchodząc na stronę jednego z kantorów internetowych: https://internetowykantor.pl/. Aby zwiększyć bezpieczeństwo operacji przeprowadzanych na stronie, stosuje się również dodatkowe zabezpieczenia w postaci e-mailowego lub sms-owego potwierdzenia transakcji.

Budowanie wiarygodności wizerunkowej

 Ze względu na luki w ustawodawstwie każdy kantor internetowy rozpoczynający swoją działalność musi liczyć się z początkowym brakiem zaufania klientów. Konieczne jest budowanie pozytywnego wizerunku serwisu, ale jest to proces, który wymierne efekty zapewnia po kilku latach. Niemniej jednak od samego początku istnienia kantoru należy zwracać uwagę na mnóstwo szczegółów. Niedopracowane treści, błędy ortograficzne, niejasne informacje i brak rzetelnego biura obsługi słusznie wzbudzają u klientów obawy, czy e-kantor stanowi bezpieczne miejsce wymiany walut. Na stronie internetowej każdego kantoru online muszą figurować takie dane jak numer KRS, REGON i NIP. Powinien być też podany numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Warto zamieszczać publikacje na temat kantoru opracowane przez media. Dzięki temu kantor internetowy staje się w oczach klientów bezpiecznym miejscem dokonywania transakcji walutowych.  

 

(artykuł sponsorowany)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018