Zamknij

Posłowie zgodzili się na zakaz handlu. W które niedziele zrobimy zakupy?

10:31, 27.11.2017 | K.N
REKLAMA
Skomentuj
Niedziela to nierzadko jedyny dzień tygodnia, kiedy świecianie mogą wybrać się na zakupy chociażby do bydgoskiej IKEI. Fot. archiwum

Jeśli ktoś robi zakupy w niedziele w galeriach handlowych, będzie musiał zmienić nawyk i robić zakupy w pozostałe dni w tygodniu. Tak postanowili posłowie.

254 posłów za wprowadzeniem zakazu, 156 przeciw, 23 wstrzymało się od głosu – tak przedstawiały się wyniki głosowania w Sejmie. Ustawa trafi do Senatu, a na końcu do prezydenta, aby ją podpisał (chyba, że wcześniej senatorowie będą mieli uwagi). W zasadzie możemy już zaraz po zakupie kalendarza na 2019 rok odhaczyć sobie, w które niedziele lepiej nie kierować się w stronę galerii handlowych. Przypomnijmy, od 1 marca 2018 roku (czyli później, początkowo miało być od stycznia 2018 roku) z kalendarza handlowców znikną dwie niedziele (zrobimy zakupy wyłącznie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca), w 2019 roku trzy (możliwe zakupy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca), natomiast w 2020 roku już nie trzeba będzie zastanawiać się, w które niedziele zrobimy zakupy. Zacznie obowiązywał pełen zakaz dotyczący wszystkich niedziel w miesiącu.

Jednocześnie przewidziano wiele wyjątków, pozostawiając np. handel w lodziarniach, cukierniach czy piekarniach (nikt nie doprecyzował, czy ma to być dominująca działalność), handel prowadzony przez podmioty kupujące produkty na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych (jeśli więc kupisz na giełdzie, anie weźmiesz od dostawcy, to możesz handlować?). Wśród tych wyjątków wymienia się chociażby handel na dworcach w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych (a jak sprawdzić, czy ktoś nie jest osobą, która po prostu odprowadza kogoś do autobusu i chce kupić gazetę w sklepiku na dworcu?). Z zakazu wyłączono również portale zakupowe w internecie oraz sklepy zlokalizowane na stacjach benzynowych..

(K.N)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© swiecie24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018