Zamknij
REKLAMA

Wydatki przekraczające 15 tys. zł. opłacone gotówką nie są kosztem. Poznaj zmiany w prawie

13:02, 17.04.2019 | M.K
Skomentuj
REKLAMA

W związku z obniżeniem wartości transakcji gotówkowych, obecnie obowiązuje limit wynoszący 15.000 zł. W związku z tym, dokonywanie albo przyjmowanie płatności przekraczających tę kwotę musi odbywać się za pośrednictwem rachunku bankowego. Każda transakcja powyżej 15 tys. złotych winna zostać opłacona przelewem, co tyczy się też umów stałych. W przypadku niedostosowania się do przepisów, przedsiębiorca traci prawo do zaliczenia poniesionych wydatków na poczet kosztów podatkowych.

Transakcje na duże kwoty przedsiębiorca wykona wyłącznie przelewem

Na podstawie Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie, jak i przyjmowanie płatności wyższych, niż 15.000 zł, powinno przebiegać z użyciem rachunku bankowego przedsiębiorcy. Obowiązek ten wszedł w życie w dwóch przypadkach:

- kiedy osoba zlecająca płatność jest przedsiębiorcą,

- gdy kwota transakcji przekracza równowartość 15 tys. zł.

Jeśli płatność jest wykonywana w obcej walucie, przelicza się ją zgodnie z aktualnie obowiązującym średnim kursem walut NBP. Co więcej, uwzględniana jest jednorazowa wartość transakcji, a liczba płatności które z niej wynikają pozostaje przy tym bez znaczenia.

Nowelizacja na niekorzyść podatników

Obniżenie wartości transakcji gotówkowych okazuje się niekorzystne dla przedsiębiorców, zwykłych płacić bez użycia rachunku bankowego. Powód? Również wówczas, gdy należność przekraczająca 15 tys. zł. zostanie uregulowana w połowie gotówką, a w połowie przelewem, płacący utraci prawo zaliczenia kwoty do kosztów działalności gospodarczej. Limit na płatności wiąże się zatem z brakiem możliwości zaksięgowania wydatków powyżej wspomnianej kwoty, nawet tych, które po części opłacono gotówką.

(AIF Kancelaria)

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

wielki bratwielki brat

0 0

obserwuje wszystko. 16:36, 15.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA