Zamknij
REKLAMA

Nie musisz czekać w kolejkach. Teraz załatwisz to przez internet!

07:36, 18.04.2019 | K.N
Skomentuj
REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet. Tak jest między innymi w przypadku odpisów aktu urodzenia lub małżeństwa, które teraz można uzyskać bez wychodzenia z domu.

Resort przypomina, że usługa uzyskania aktów chrztu i małżeństwa została odmiejscowiona. Oznacza to, że teraz wniosek o tego typu dokumenty można składać w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce. 

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji przypomina, że wiele spraw urzędowych można załatwić bez konieczności przychodzenia do urzędów i stania w kolejkach. Wystarczy mieć Profil Zaufany, który można założyć na portalu gov.pl. Jego założenie trwa zaledwie chwile, a usługę można zrealizować za pośrednictwem internetu.

- Profil Zaufany daje nam gwarancję, że w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez Internet nikt się pod nas nie podszyje. To w pełni bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej. Naprawdę warto go mieć. Stale przybywa spraw, które dzięki niemu możemy załatwić  - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Aby uzyskać niezbędne dokumenty wystarczy wybrać sekcje "Zaświadczenia i odpisy", a dalej "Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego". Po zalogowaniu się na Profilu Zaufanym wystarczy jeszcze wypełnić prosty, elektroniczny formularz. We wniosku konieczne jest jeszcze zaznaczenie jaki rodzaj odpisu potrzebuje wnioskodawca i kogo dotyczy. Przez internet można też uregulować płatności za uzyskane dokumenty. Ceny są różne, od 22 zł za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny. do 33 zł za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wszystkie poniesione przez wnioskodawcę koszty wyszczególnione zostaną na koniec w bilansie płatności.

Ostatni krok to uregulowanie płatności. Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy skan dowodu zapłaty dołączyć jako załącznik. Ministerstwo przypomina, że są sytuacje, w przypadku których dokumenty można dostać bezpłatnie. Kosztami nie zostaną obciążone osoby, które potrzebują odpisy aktu w sprawie uzyskania dowodu osobistego lub paszportu, świadczenia socjalnego, pomocy społecznej, zaświadczenia do ZUS, alimentów, przyznania opieki, kurateli, adopcji oraz zatrudnienia i wynagrodzenia za pracę.

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


REKLAMA