Zamknij
REKLAMA

GTU – inauguracja. Pomaganie ma wiele wymiarów - ZDJĘCIA i WIDEO

06:21, 02.04.2019 | Krzysztof Nowicki
Skomentuj
REKLAMA

Prawie sto osób wzięło udział w spotkaniu Grupy Towarowo – Usługowej w Świeciu. Kolejne kilkadziesiąt firm już zgłosiło chęć przyłączenia się do GTU.

O uniwersalnym charakterze grupy mówił Michał Wejner, jeden z inicjatorów powstania GTU. Do grupy mogą należeć działające w powiecie świeckim firmy wszystkich branż i różnych wielkości. Z GTU mają też utożsamiać się mieszkańcy Świecia i powiatu, widząc w grupie nie tylko szansę na korzystne oferty, ale też możliwość przyłączenia się do pomagania przez zrobienie zakupów lub zamówienie usług w firmie z logo GTU. Docelowo grupa chce też być gwarantem jakości członkowskich firm.

Podstawowym zadaniem grupy jest pomaganie w bardzo szerokim znaczeniu.

- Pomaganie to nie tylko sytuacje, kiedy ktoś nie daje sobie rady – mówi Michał Wejner, prezes stowarzyszenia GTU. - Pomaganie jest też wtedy, gdy ktoś ma bardzo dużo pieniędzy, ale nie ma czasu. Pomaganie jest też wtedy, gdy ktoś ma normalną ilość pieniędzy, ale nie ma możliwości rozwoju. Pomaganie jest też tym, którzy sobie nie radzą – wylicza. - Dlatego jakakolwiek forma współpartnerstwa, bo tak to bym nazwał – nie pomocy, to jest właśnie idea GTU – dodaje.

Pomaganie jest łatwe

O tym jak ta idea działa uczestnicy spotkania przekonali się podczas licytacji maskotek wykonanych w prowadzonym przez fundację Makowo Studio 27. Udało się zebrać 4 tysiące złotych, które zostały przekazane fundacji.

- Jesteśmy bardzo zaskoczone i bardzo zbudowane postawą członków GTU i gości dzisiejszego spotkania – mówi Anita Zaremba-Szydeł z Fundacji Makowo. - Dzięki zebranym pieniądzom będziemy mogły wyremontować kolejną łazienkę potrzebującemu dziecku.

Podobna historia miała miejsce w połowie stycznia podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy kilkanaście firm zrzuciło się na wspólne wystąpienie jako GTU w licytacji o złote serduszko. Zebrana wtedy kwota 7 tys. 150 zł okazała się nie do pobicia. Tak działa siła grupy.

Certyfikaty w dłoń

Spotkanie GTU miało miejsce 21 marca 2019 r. w jednym z pomieszczeń Hali Widowiskowo – Sportowej w Świeciu. Miało uroczysty charakter, ponieważ jednym z jego elementów było wręczenie certyfikatów przynależności do GTU przedstawicielom firm, które już formalnie zadeklarowały swój udział oraz przedstawicielom lokalnych władz.

- Pomysł bardzo dobry – ocenia Krzysztof Kułakowski, burmistrz Świecia. - Ze strony urzędu widzimy, że wielu przedsiębiorców potrafi ze sobą współpracować, a nie tylko traktować jako konkurencję. Ważne jest też to, że działają dla dobra lokalnej społeczności, sponsorując imprezy kulturalne i sportowe – dodaje.

Ważne jest aby przełamać myślenia o konkurencji jako o złu koniecznym. Z rozmów z wieloma przedsiębiorcami wyraźnie widać, że są takie okresy w działalności firm, kiedy ilość zleceń przerasta ich możliwości przerobowe i wtedy sprawdzony partner, tzw. konkurencja, może być wybawieniem.

- Przedsiębiorcy ze Świecia, z powiatu świeckiego chcą pokazać swój potencjał, nawzajem się wspierać, a przy okazji pomagać ludziom potrzebującym takiej pomocy, ludziom pokrzywdzonym przez los. Bardzo mi się to podoba – mówi Barbara Studzińska, starosta Powiatu Świeckiego.

Pokazać się światu

W najbliższych tygodniach GTU stanie się bardzo widoczne na terenie Świecia i w różnych miejscach powiatu. Wszystkie firmy członkowskie oznakują swoje siedziby, biura, samochody, ubrania pracowników logotypami GTU. Każdy klient, kontrahent, przechodzień na pierwszy rzut oka ma wiedzieć, że dana firma należy do Grupy Towarowo – Usługowej. W planach jest aby stało się to w ciągu kilku dni na początku kwietnia.

Inną formą dotarcia z informacjami o GTU będą kampanie informacyjne w lokalnych mediach, strona internetowa oraz facebookowy fanpage „GTU – Grupa Towarowo – Usługowa”.

Też możesz się przyłączyć

W grupie pomaganie jest łatwe, w grupie sprawniej można działać na rzecz lokalnej społeczności, w grupie można znaleźć wsparcie i partnerów biznesowych. Dlatego prawie każdego dnia do biura GTU lub do członków grupy zgłaszają się inni przedsiębiorcy z pytaniem o to jak można się przyłączyć, skąd wziąć informacje.

Jednym z haseł GTU jest zdanie „W grupie siła”. Dlatego w ramach działalności GTU nie są planowane spotkania informacyjne, na których będzie przedstawiana idea grupy, a uczestnicy zachęcani do przystąpienia.

- Uważamy, że najlepiej działa przykład – podkreśla Michał Wejner. - Nasze działania i rosnąca liczebność grupy same będą zachętą do tego, aby przyłączyć się do GTU – dodaje.

Rolę informatorów mają pełnić członkowie grupy. W każdej firmie członkowskiej będzie podstawowy punkt informacyjny. A o szczegółach można porozmawiać w siedzibie GTU w Świeciu przy ul. Wojska Polskiego 66.

 

(Krzysztof Nowicki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA