Za nami dwa tygodnie półkolonii „Lato w teatrze”, które odbywały się w Szkole Podstawowej w Krąplewicach. Projekt został zrealizowany przez Centrum Biblioteki i Kultury w Gminie Jeżewo w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i udowodnił, że teatr to przestrzeń otwarta dla każdego, niezależnie od wieku.
Przez dwa tygodnie dzieci mogły swobodnie mówić o tym, co czują — złość, strach, radość czy też smutek. Uczyły się rozpoznawać emocje i dzielić z innymi oraz nazywać.
Na zajęciach panowała atmosfera wzajemnego zrozumienia, a teatr stał się dla uczestników przestrzenią do wyrażania siebie.
[FOTORELACJA]4357[/FOTORELACJA]
W półkoloniach wzięło udział 25 dzieci, które nie tylko wcielały się w rolę, ale również tworzyły scenariusze, kreowały postacie, projektowały rekwizyty i scenografię oraz zajęły się organizacją przedstawień od początku do samego końca!
— Każdego dnia zaczynaliśmy i kończyliśmy zajęcia wybierając kolorowe koraliki, które odpowiadały emocjom towarzyszącym nam danego dnia. Ten rytuał pozwalał uczestnikom lepiej zrozumieć siebie, nazywać emocje i dzielić się nimi w bezpiecznej atmosferze. Kadra również brała udział w zbieraniu koralików, dając tym samym przykład otwartości i równości w grupie — opowiada Agnieszka Strzyżewska, koordynatorka projektu “Lato w Teatrze”
Dzieci spotykały się również z psychologiem, z którym rozmawiały o emocjach, uczyły się je rozpoznawać i nazywać.
W drugim tygodniu rozpoczęły pracę z reżyserem nad własnymi pokazami finałowymi.
— Bardzo zależało nam, aby to dzieci były głównymi autorami i wykonawcami swoich działań, a kadra wspierała ich podmiotowość, dbała o przebieg procesu grupowego – i nie zapominała, że w tym wszystkim można, a nawet trzeba się dobrze bawić! Po dwóch tygodniach wspólnej pracy dzieci potrafiły otwarcie mówić o swoich emocjach i oczekiwaniach, wiedziały, jak radzić sobie ze złością, tremą i stresem. Były uważne na siebie nawzajem, wspierały się i budowały relacje oparte na zaufaniu i empatii. To było prawdziwe lato pełne emocji, twórczości i wspólnoty — podkreśla Agnieszka Strzyżewska.
Kulminacją dwutygodniowej pracy był finałowy pokaz „The Greatest Emotion Show”, który składał się z trzech części:
fot. Anna i Krystian Makar
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz