Zobacz jak poznają historię mali świecianie.
Rok szkolny 2016/2017 zapowiada się bardzo interesująco dla najstarszych wychowanków Przedszkola nr 9 „Pod klonem” w Świeciu. Rozpoczęła się kolejna edycja „Spacerów z historią”, które prowadzi Józef Szydłowski, miłośnik historii i popularyzator wiedzy o naszym mieście. Aldona Plutowska i Ewa Szydłowska zaprosiły dzieci o udziału w różnych przedsięwzięciach edukacyjnych realizowanych w ramach projektu „Świecie, moja mała ojczyzna”. Przedszkole rozszerzyło swoja współpracę z Klubem Miłośników Historii KaMuH. Placówka zaopiekowała się grobem Leona Neumanna, pierwszego burmistrza Świecia. W ten sposób dzieci chcą upamiętnić jedną z ważnych, zasłużonych dla naszego miasta osób. Warto wspomnieć, że żona Leona Neumanna, Wanda, założyła i prowadziła przed I wojną światową, w budynku u zbiegu ulic 10 Lutego i Mickiewicza, pierwsze w Świeciu przedszkole tzw. ochronkę. W tym samym budynku mieści się Przedszkole nr 9.
Dzieci uczestniczyły już w dwóch spacerach. Poznały kościół p.w. św. Andrzeja Boboli oraz kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Odwiedziły stary cmentarz, mały i duży rynek. W przedszkolu gościły Józefa Szydłowskiego, z którym dzieci odbyły wirtualną, historyczną podróż po Świeciu.
Z kolei 26 października maluchy wybrały się w podróż do przeszłości. Na przygotowanej, scenie pojawili się aktorzy, którzy przestawili inscenizację legendy o powstaniu herbu Świecia. Występ wywołał spory aplauz wśród oglądających. Po przestawieniu wszystkie dzieci mogły potwierdzić swoją sprawność i umiejętności podczas zabaw. Każdy uczestnik spotkania przechodził przez wąską kładkę na Wdzie, czy też łowił ryby w Wiśle. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu przedszkola.
Przed uczestnikami projektu kolejne zadania i wyzwania. Spacery w historią na dobre zagościły w świeckim przedszkolu i będą kontynuowane przez cały rok szkolny.
RED
0 0
A dlaczego świecianie piszecie z dużej litery? Mieszkańców miast piszemy z małej litery - poza wyjątkami, np. Rzymianie w odniesieniu do starożytnych mieszkańców Rzymu i Imperium Rzymskiego.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu swiecie24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz