Zamknij

Graffiti, biegi, piłka halowa, wystawa planszowa - na co się wybierzesz? Zapowiedź weekendu!

07:19, 14.09.2018 M.K Aktualizacja: 07:50, 14.09.2018
Skomentuj

Graffiti, biegi, piłka halowa, a może wystawa planszowa? Na co się wybierzesz? Przedstawiamy zapowiedź weekendu!

Kolorowe Abecadło
15-16 września (sobota - niedziela), godz. 10:00-18:00
ul. Młyńska w Świeciu (zbiórka) 
Graffiti na murze przy ul. Wyzwolenia w Świeciu

To projekt, w którym dzieci wykonają na murze 50-metrowej długości, kolorowe graffiti przedstawiające abecadło. Praca powstanie w Świeciu na murze przy ulicy Wyzwolenia, na odcinku od skrzyżowania z ulicą Młyńską do skrzyżowania z ul. Polną.
Mur wykonany jest z ponad 20 betonowych, szarych segmentów o 1,80 wysokości i 2,5m szerokości. W każdym z nich znajdzie się jedna litera. Polski alfabet zawiera w sumie 32 litery, z czego 9 ma znaki diaktryczne. Więc na 9 segmentach poza literami umieścimy też znaki diaktryczne - ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ż, ź. Nie będzie liter Q, V, X - nie są zaliczane do polskiego alfabetu. Litery będą wykonywane przez dzieci ze świeckich szkół podstawowych i średnich oraz z domu dziecka w Bąkowie.

Sportowy weekend z firmą Mondi
W piątek 14 września o godzinie 10:00 ruszają I Mistrzostwa Przedszkoli o Nagrodę Mondi. Wezmą w nich udział reprezentacje dziewięciu przedszkoli z terenu gminy Świecie.
W sobotę 15 września już po raz drugi odbędą się Nieoficjalne Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego Domów Dziecka w piłce halowej. Swoją obecność potwierdziło dziewięć placówek. Start imprezy o godzinie 9:00.

Wystawa planszowa "500 lat Prawa Czystości Piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj"
15 września (sobota), godz. 18:00
Zamek w Świeciu

Zamek w Świeciu, wstęp wolny w dniu otwarcia wystawy (w pozostałe dni wystawę będzie można obejrzeć w ramach zakupu biletu na Zamek w Świeciu)
Organizatorzy zapraszają do zwiedzania wystawy „500 lat Prawa Czystości Piwa. Piwo i browary w Prusach Wschodnich dawniej i dzisiaj”, która przybliża dzieje piwowarstwa od starożytności do czasów współczesnych. Opowiada o „prapiwie” starożytnych Sumerów, Babilończyków, Egipcjan i Rzymian, piwie w barbarzyńskiej Germanii, browarach klasztornych w czasach Karola Wielkiego, warzeniu piwa na ziemi pruskiej przez właścicieli posesji miejskich, w zamkach, przedzamczach, folwarkach i miastach, najstarszej w dziejach ustawie spożywczej – bawarskim „Prawie czystości” z 1516 roku, dziewiętnastowiecznych gatunkach piwa oraz „Ustawie o wolności gospodarczej” z 1811 roku, zmianach technologicznych w browarnictwie, produkcji przemysłowej, a także warzonych dzisiaj nowoczesnych piwach. Bogato ilustrowane plansze przybliżają dzieje browarów w Królewcu, Gierdawach, Wystruciu i Gąbinie, Kłajpedzie i Tylży, Siekierce i w Labiawie, innych browarów w północnej części Prus Wschodnich, na zachodzie i południu Prus Wschodnich, Elblągu, Braniewie, Olsztynie, Biskupcu, Nidzicy, Szczytnie, Kętrzynie, Piszu i Dąbrównie, wschodniopruskich browarów w latach 20-30-tych XX wieku oraz browarów w Prusach Wschodnich po 1945 roku (Kłajpeda, Kaliningrad, Elbląg i Braniewo, Olsztyn i Biskupiec, Kętrzyn, Nidzica i Szczytno).
Wystawa przygotowana została przez Kulturzentrum Ostpreußen in Ellingen/Bay przy wsparciu Bayerisches Staatsministerium für Arbeit und Soziales, Familie und Integration.

Półmaraton Mondi – bieg i koncert charytatywny
16 września (niedziela), godz. 12:00
boisko Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu przy al. Jana Pawła II

W niedzielę 16 września odbędzie się bieg charytatywny połączony z częścią artystyczną, w czasie którego będą zbierane pieniądze na leczenie i rehabilitację Macieja Łoszyńskiego ze Świecia.
Jeszcze niedawno 24-letni Maciej Łoszyński, fan koszykówki, był tryskającym zdrowiem młodym człowiekiem. Z sukcesami studiował mechanikę i budowę maszyn na UTP w Bydgoszczy.
Niespodziewanie przykuła go do łóżka choroba Wilsona. To bardzo rzadkie schorzenie o podłożu genetycznym. Najczęściej ujawnia się między 20 a 30 rokiem życia. Jej istotą jest odkładanie się nadmiaru miedzi w narządach, głównie w wątrobie i w mózgu, a także w rogówce, sercu i nerkach. Za taki stan odpowiada nieprawidłowo działający system usuwania tego pierwiastka z organizmu (ten, który odpowiada za wchłanianie miedzi z układu pokarmowego działa prawidłowo). W konsekwencji dochodzi do uszkodzenia narządów, w których gromadzi się miedź i stopniowego zaburzania ich pracy.
Obecnie Maciej Łoszyński przebywa Instytucie Neurologii w Warszawie. Pilnie potrzebuje wsparcia. Trwa walka o to, by mógł samodzielnie chodzić i jeść. Ma w tym pomóc zbiórka pieniędzy, w którą zaangażowały się lokalne firmy i instytucje, m.in. Mondi Świecie oraz OKSiR.
Bieg odbędzie się 16 września na boisku Szkoły Podstawowej nr 8 w Świeciu przy al. Jana Pawła II w godz. 12.00-14.00. Uczestnicy będą biegać po obwodzie boiska. Chętni będą mogli przyłączyć w dowolnym momencie. W przypadku dużej liczby zawodników, z uwagi na wąską trasę i jej ograniczoną przepustowość, organizatorzy mogą decydować o ilości biegaczy znajdujących się w danym momencie na trasie. Za każde pokonane okrążenie boiska uczestnik wpłaca 5 zł na leczenie Macieja.
Poza biegiem, na miejscu zawodów odbywać się będzie impreza towarzysząca. Na scenie zaprezentują się m.in. wykonawcy związani z OKSiR. Zaplanowano też licytacje przekazanych przez sponsorów gadżetów. Ponadto odbędzie się dodatkowa zbiórka pieniędzy wśród widowni znajdującej się na miejscu.

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%