Zamknij

Powinniśmy mówić o swoich sukcesach

07:50, 01.02.2019 E.D Aktualizacja: 07:52, 01.02.2019
Skomentuj fot. Emilia Drachal fot. Emilia Drachal

Tak można by streścić przesłanie Radosława Sikorskiego dotyczące kreowania polityki zagranicznej Polski. 30 stycznia spotkał się ze świecianami.

Spotkanie autorskie z Radosławem Sikorskim zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu. Były minister obrony narodowej i spraw zagranicznych oraz wykładowca Harvardu promował swoją najnowszą książkę „Polska może być lepsza”.

Przed liczną, pełną entuzjazmu widownią opowiedział o początkach swojej dziennikarskiej pracy w Afganistanie, o objęciu ministerstwa w Polsce i wprowadzeniu w nim ładu. Mówił o swoich sukcesach dyplomatycznych dzięki opanowaniu sztuki przemawiania i umiejętności przekonywania do swoich racji, co ma duże znaczne nie tylko na arenie międzynarodowej.

Uczestnicy spotkania sami mogli podziwiać zdolności oratorskie autora książki, których z pewnością nie powstydziliby się starożytni sofiści. Sikorski poruszył zawarte w swoim dziele wątki dotyczące różnych spraw. Wyraził swoją opinię m.in. na temat katastrofalnych dla Polski skutków wyjścia z Unii Europejskiej, skrytykował decyzję o wybuchu Powstania Warszawskiego, które w rzeczywistości nie miało szans na wygraną.

- Moim zdaniem walczyć powinni romantycy, a politykę zagraniczną powinni prowadzić realiści. Nigdy na odwrót – powiedział Radosław Sikorski odnosząc się do tendencji Polski, która na przestrzeni wieków nie doceniała siły wroga.

Gość wyraził też przychylność wobec sojuszu Polski z USA, lecz ostrzegł przed byciem wobec sojusznika zbyt naiwnym.

- Aby mieć w UE wpływ, powinniśmy dać światu taką opowieść o sobie, którą świat uzna za prawdziwą i która wzbudzi szacunek świata wobec nas – powiedział były minister. – Natura ludzka jest pokrętna i na cierpienie nie zawsze odpowiada współczuciem, często lubi jeszcze kopnąć cierpiącego. Dlatego mesjanizm w stosunkach dyplomatycznych jest mało skuteczny. Ludzie lubią sukcesy i o swoich sukcesach powinniśmy mówić. Trzeba opowiadać o zdobyciu wolności i o naszej umiejętności zagospodarowania jej.

Zebrani zadawali gościowi pytania, na które ten chętnie odpowiadał. Wiele osób stanęło w kolejce po autograf na kartach książki i by mieć okazję zamienić z gościem kilka słów.

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%