Zamknij
REKLAMA

Kociewie je w Jeżewie

07.00, 09.10.2021 Z.N Aktualizacja: 07.27, 09.10.2021
Skomentuj
REKLAMA

W Domu Kultury odbyło się spotkanie w ramach cyklu reportaży realizowanych w 2021 roku w ramach Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pt. „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę”. Reportaże prowadzi Krystyna Lewicka-Ritter.

Na spotkaniu obecni byli prof. Maria Pająkowska-Kensik – językoznawca, wykładowca Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zajmująca się dialektem kociewskim, Krystyna Lewicka-Ritter – bydgoska dziennikarka i miłośniczka folkloru, Ilona Walecka – Dyrektor Centrum Biblioteki i Kultury w Gminie Jeżewo, Mirosława Gołyska – organizatorka spotkania, przewodnicząca KGW Belno, Ewa Rządkowska – współtwórca Szkolnej Izby Regionalnej w Bibliotece w Szkole Podstawowej w Jeżewie oraz przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Jeżewo.

Spotkanie miało na celu przedstawienie tradycji kociewia poprzez kuchnię, gwarę i zapomniane zwyczaje. Pani Mirosława Gołyska przedstawiła obrzęd starokociewski gwizdunów adwentowych poprzez przygotowane przedstawienie dzieci i mieszkańców naszej gminy. Spotkanie umilały tradycyjne kociewskie potrawy takie jak ruchanki z fjutem, przygotowane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Zebrane materiały zostaną wykorzystane do reportaży pt. „W Kujawsko-Pomorskiem – z Oskarem Kolbergiem pod rękę” przez Krystynę Lewicką-Ritter. Wszystkie reportaże zostaną zamieszczone w książce, która zostanie wydana na początku przyszłego roku przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

(Z.N)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%