Zamknij

Kto głosował za budową S10?

15:00, 01.10.2021 | Z.N
Skomentuj sesja sejmiku 27.09.21 fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
REKLAMA

Podczas ostatniej  sesji sejmiku wojewódzkiego, która odbyła się 27 września sejmik  zdecydował o przystąpieniu województwa kujawsko-pomorskiego do Stowarzyszenia Droga Ekspresowa S10, które stawia sobie za cel zintensyfikowanie działań na rzecz budowy tej ważnej gospodarczo trasy.

  1.Sytuacja kadrowa Wojewódzkiego Szpitala  Specjalistycznego we Włocławku i związana z tym konieczność zawieszenia pracy niektórych oddziałów oraz sygnały o złej atmosferze w tej placówce były tematem debaty, na którą zaproszono dyrektora lecznicy Karolinę Welkę. Marszałek Piotr Całbecki podkreślił, że konieczność zawieszenia oddziałów nie wynika z zaniedbań, ale z tego, że personel musiał wykorzystać zaległe urlopy, by po prostu odpocząć. Obsady są bowiem tak minimalne, że urlopowa nieobecność choćby jednej tylko osoby sprawia, iż nie da się ułożyć dyżurów i normalnej pracy. W takiej sytuacji zasadne staje się pytanie o bezpieczeństwo pacjentów, na które odpowiedź może być tylko jedna: utrzymywanie oddziałów byłoby w tych warunkach nieodpowiedzialne i w konsekwencji groźne. Przeprowadzona wśród personelu ankieta nie potwierdziła pojawiających się publicznie zarzutów o złe zarządzanie szpitalem i niewłaściwą komunikację z pracownikami. Gospodarz województwa dodał, że kryzys kadrowy w służbie zdrowia to problem ogólnopolski. W celu pozyskania lekarzy dla Włocławka w najbliższym czasie uruchomimy program stypendiów fundowanych dla studentów medycyny i lekarzy rezydentów. Także rozpoczęta właśnie duża inwestycja modernizacyjna powinna zachęcać medyków do związania się z tym ośrodkiem.  

 

         2. Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski i dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Graczyk w imieniu zarządu województwa przedstawili informację o stanie realizacji inwestycji drogowych. W dyskusji radni pytali o opóźnienia w realizacji niektórych inwestycji. Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski zapewnił, że robimy wszystko, by do takich sytuacji nie dochodziło, ale problemem są braki na rynku niektórych materiałów budowlanych, a także postępujący wzrost cen.  

 

          3. Ideę biologizacji rolnictwa (jako alternatywy dla nadmiernej chemizacji uprawy i hodowli)  i praktyczne aspekty zastosowania probiotyków w środowisku przybliżył radnym prezes Stowarzyszenia Ekosystem - Dziedzictwo Natury Stanisław Kolbusz. Biologizacja rolnictwa to operowanie biologicznymi czynnikami plonotwórczymi, czyli między innymi kompostem, obornikiem, płodozmianem i odpornymi odmianami, w celu wytwarzania zdrowej żywności i ochrony środowiska. Pozwala to na uniezależnienie produkcji rolnej od petrochemii i farmacji, chroni i rewitalizuje żyzność gleby, zmniejsza zużycie wody i energii, poprawia stan środowiska, jakość żywności i zdrowia ludzi. Taki model wytwarzania żywności wpisuje się w unijne polityki w dziedzinie gospodarki rolnej i ochrony środowiska. 

          4. W imieniu zarządu województwa stan wdrażania polityki terytorialnej w Kujawsko-Pomorskiem omówił dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Rafał Pietrucień. Jak wiadomo wdrażanie polityki terytorialnej odbywa się w naszym regionie na czterech poziomach. Informacja zarządu województwa dotyczy stanu wdrażania i kontraktacji w zakresie obszarów strategicznej interwencji, obszarów rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zintegrowanych inwestycji terytorialnych. 

Obrady poprzedziła projekcja filmu „Wybiegać marzenia”, poświęconego życiu i karierze sportowej Bronisława Malinowskiego. W Kujawsko-Pomorskiem obchodzimy rok tego wybitnego sportowca. 

Porządek obrad i dokumenty

(Z.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%