Zamknij

Połowa kontrolowanych kierowców przekroczyła prędkość

00:05, 29.08.2017
Skomentuj

Nie tylko polscy kierowcy byli na celowniku policyjnych radarów. Piątkowa akcja przeprowadzona została w ponad 20 krajach Europy.

Akcja miała miejsce w piątek (25.08.2017). Policjanci świeckiej drogówki prowadzili wzmożone działania, koordynowane przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL, pn. ,,Prędkość". Podobnie jak w pozostałych krajach nasi policjanci dyscyplinowali kierowców, którzy przekraczali dozwoloną prędkość. Działania realizowane były zarówno podczas statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń. Policjanci wykorzystywali w swojej pracy m.in wideorejestratory, laserowe oraz radarowe mierniki prędkości. W takcie prowadzonej akcji policjanci wyczuleni byli również na te kategorie wykroczeń, które są przyczynami wypadków drogowych .

- Akcja trwała w godzinach od 6 do 22. W tym czasie mundurowi ze świeckiej „drogówki” skontrolowali blisko 100 kierujących pojazdami - informuje sierż. szt. Joanna Tarkowska, rzecznik świeckiej policji. - Jak się okazało połowa z nich przekroczyła dozwoloną prędkość. W czasie prowadzenia akcji policjanci zatrzymali dwóm kierującym prawo jazdy. Nałożyli 50 mandatów i zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych za stan techniczny pojazdów.

Funkcjonariusze oprócz sprawdzania prędkości z jaką poruszali się kierowcy, weryfikowali również ich stan trzeźwości, sprawdzając także wyposażenie samochodów oraz wymagane dokumenty.  Kierowcy, którzy zostali zatrzymani za przekroczenie prędkości musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Pomimo, że dane jednoznacznie wskazują, że bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego poruszających się po polskich drogach nieustannie się poprawia, to w dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością niedostosowaną do warunków drogowych jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych.

W 2016 roku z powodu niedostosowania prędkości do warunków ruchu doszło do 7 195 wypadków, w których zginęło aż 846 osób (tj. 37% ofiar śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierujących), a 9 619 zostało rannych.

Brawura, pośpiech, chęć zaimponowania innym lepszym samochodem, pokazania, że jest się lepszym kierowcą – to czynniki, które mają wpływ na przekraczanie dopuszczalnych prędkości. Policjanci ruchu drogowego ujawnili w 2016 roku 1 mln 647 tys. 420 przypadków  naruszeń polegających na przekroczeniu prędkości. Dane te świadczą o tym, że wykroczenie to jest nagminne.

Piatkowe działania pn. Prędkość, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego poprzedziła kampanią społeczną „Kierujesz Życiem”. Kampania ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata.

Wspólnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie liczby wypadków drogowych, a tym samym liczby zabitych i rannych.

TISPOL - Międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje drogowe z krajów europejskich, finansowane jest przez Komisję Europejską. Polska jest członkiem TISPOL-u od  maja 2006 r.

Ogólne cele i założenia:

  • zmniejszenie liczby osób zabitych i rannych w wypadkach na drogach  Europy; 
  • współpraca międzynarodowa i wymiana doświadczeń wpływająca  na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • organizowanie i koordynowanie działań na terenie Europy;
  • wprowadzanie badań nad poprawą stanu bezpieczeństwa w Europie;
  • inicjowanie i popieranie działań na rzecz bezpieczeństwa na drogach; 
  • dostarczanie informacji i opiniowanie rozwiązań związanych z poprawą bezpieczeństwa na drogach;
  • wprowadzanie programów edukacyjnych.   
(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%