Nie zatrzymałeś się przy znaku STOP przed przejazdem lub wjechałeś, mimo włączonej sygnalizacji? Możesz narazić się na poważne problemy.
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Świeciu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą cykliczne działania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Ich celem jest podniesienie bezpieczeństwa w rejonie przejazdów kolejowych. Przedstawiciele obu służb monitorują zachowania uczestników ruchu związane m.in. z ignorowaniem znaku STOP, czy wjazdem na przejazd pomimo włączonej sygnalizacji ostrzegawczej lub zamykających się rogatek.
Pociąg to masa kilkuset, czy kilku tysięcy ton. Na zatrzymanie - od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania - potrzebuje nawet do 1200 metrów. Nie zawsze kierowcy i piesi zdają sobie z tego sprawę, dlatego funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Świeciu wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei, prowadzą cykliczne działania ukierunkowane na bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych.
Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” trwa nieprzerwanie od 2005 roku. Jej nadrzędnym celem jest kształtowanie prawidłowych zachowań i podnoszenie świadomości o zagrożeniach, wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych, a w konsekwencji zmniejszenie liczby poważnych w skutkach wypadków drogowych.
- W czasie piątkowych (13 i 20.07.18) działań policjanci ze Świecia i funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei rozmawiali z kierowcami o stosowaniu się do sygnalizacji świetlnej i opuszczonych zapór oraz zatrzymywaniu się przed znakiem „Stop” - informuje sierż szt. Joanna Tarkowska, rzecznik KPP Świecie. - Apel kierowano głównie do młodych kierowców oraz do pieszych prosząc, aby nie przechodzili przez przejazd przy opuszczonych zaporach i nie poruszali się po torowiskach.
Na szczęście do wypadków drogowych na przejazdach kolejowych dochodzi dość rzadko. Jednak z uwagi na fakt, że tego rodzaju zdarzenia charakteryzują się tragicznymi skutkami, bezpieczeństwo w rejonach przejazdów kolejowych w dalszym ciągu będzie pozostawać pod nadzorem Policji oraz Straży Ochrony Kolei.
0 1
Kochana mojemu sercu redakcjo, nie policja, tylko odnowiona przez PiSlamskich uzurpatorów, MO.