Zamknij
REKLAMA

Podali się za pracowników wodociągów i okradli staruszkę

12:30, 27.05.2019 | E.D
Skomentuj
REKLAMA

Mężczyzna i kobieta przedstawili się jako pracownicy wodociągów, weszli do mieszkania starszej kobiety i ukradli jej pieniądze.

Mieszkanka Świecia wpuściła do mieszkania dwie nieznane sobie osoby, które twierdziły, że muszą sprawdzić „przepływ wody” i poinformowały starszą panią, że ma „nadpłatę” za wodę. Są to metody oszustów, którzy w ten sposób próbują wejść do mieszkania, a następnie odwracając uwagę domownika okradają go. W tym wypadku było podobnie. Para chciała wypłacić starszej pani „nadpłatę” w wysokości 50 złotych, ale miała przy sobie „tylko” banknot 200 złotowy. To popularna metoda mieszkaniowych złodziei, aby domownik sam wskazał im miejsce przechowywania gotówki. Poszkodowana sięgnęła po ukryte pieniądze chcąc wydać resztę. Po chwili nieznany mężczyzna wszedł więc z nią do łazienki i kazał odkręcić wodę. Zagadywał domowniczkę, a w tym czasie jego towarzyszka plądrowała mieszkanie. Starsza pani po ich wyjściu zorientowała się, że jej dobytek został skradziony.

- Oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych, wrażliwych osób - mówi podkom. Joanna Tarkowska, rzecznik świeckiej policji. - Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób i nie przekazywać obcym pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.

Nie daj się oszukać! Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi:

- nigdy nie korzystaj z żadnych przypadkowych okazji korzystnych zakupów.

- oszuści przychodzą do domów podając się za pracowników opieki społecznej, NFZ, ZUS czy pracowników gazowni lub wodociągów, a pod pozorem „sprawdzania” instalacji przeszukują mieszkanie i kradną pieniądze lub kosztowności.

- pamiętajmy, że pracownicy ZUS, NFZ czy innych urzędów nie odwiedzają nikogo w domach.

- w związku z tego typu sytuacjami policjanci ze Świecia przestrzegają przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność starszych osób podając się „za handlowca” „za panów z gazowni”, „za hydraulika”, czy jak w tym przypadku „za pracownika wodociągów”

- oszuści nakłaniają do wpłaty pieniędzy w zamian za pomoc w załatwieniu spraw lub okazyjną sprzedaż różnych przedmiotów.

- dla własnego bezpieczeństwa, szczególnie osoby starsze, powinny zachować czujność i szczególną ostrożność, zwłaszcza wobec osób, które zapraszają do swojego do mieszkania. Musimy pamiętać o tym, że to my decydujemy kogo zapraszamy do mieszkania i tak naprawdę nie mamy obowiązku nieznanym nam osobom otwierać drzwi.

- jeżeli faktycznie w naszym bloku trwają jakieś prace konserwacyjne, wówczas taka informacja będzie wywieszona na klatce schodowej przez administratora budynku z dużym wyprzedzeniem, a my powinniśmy sprawdzić legitymacje służbowe osób podających się za pracowników i chcących wejść do naszego mieszkania lub zadzwonić do spółdzielni, która takie prace zleca, by zweryfikować wiarygodność takich osób.

- jeżeli dojdzie już do sytuacji, że zaprosimy do mieszkania nieznajomych, nigdy nie należy pozostawiać ich samych.

- w sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

[ALERT]1558952968073[/ALERT]


 

(E.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA