Zamknij

Jesień zaczęła się niebezpiecznie. Zobacz jak zachować życie

08:07, 28.09.2019 K.N Aktualizacja: 08:07, 28.09.2019
Skomentuj

Występujące rano mgły znacznie ograniczają widoczność. Mokra i śliska nawierzchnia również nie sprzyja kierowcom, którzy często zapominają o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu. Co zrobić aby być bezpiecznym na drodze?

Od kilku dni, w godzinach rannych, możemy obserwować intensywne mgły, które znacznie ograniczają widoczność. Nawierzchnia staje się mokra, a zarazem śliska, co również nie sprzyja bezpieczeństwu.

- Apelujemy do kierowców aby pamiętali, że wraz ze zmianą pogody należy zmienić również technikę prowadzenia pojazdu - mówi podkom. Joanna Tarkowska, rzecznik KPP w Świeciu. - Jeżeli jest mgła lub intensywne opady deszczu oraz duże natężenie ruchu na drodze - należy zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację na drodze.

Warto pamiętać również o wpływie pogody na nasze samopoczucie. Pochmurny dzień sprawia, że możemy czuć się rozkojarzeni i senni. Trzeba wziąć to pod uwagę wyruszając w podróż i zachować szczególną ostrożność na drodze, aby nie dochodziło do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Rowerzyści dla poprawy własnego bezpieczeństwa powinni pamiętać o używaniu kamizelek odblaskowych, które dodatkowo zaznaczą ich obecność na jezdni. W trosce o własne życie i zdrowie piesi również powinni korzystać z elementów odblaskowych. Funkcjonariusze zachęcają do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym.

Kierowcy powinni pamiętać o właściwym oświetleniu pojazdu. Najłatwiej kwestię ich używania wyjaśnić, przytaczając przepisy regulujące te zagadnienie. Warunki używania świateł przeciwmgłowych odnajdziemy  w art. 30 i 51 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, cyt.:

„ Oddział 8"
Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza:

Art. 30. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:  
1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:  
a) włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
b) poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;
2) kierujący innym pojazdem niż pojazd, o którym mowa w pkt 1, jest obowiązany:  
a) włączyć światła, w które pojazd jest wyposażony,
b) korzystać z pobocza drogi, a jeżeli nie jest to możliwe, jechać jak najbliżej krawędzi jezdni i nie wyprzedzać innego pojazdu.

2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.  

3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.  

Oddział 3
Używanie świateł zewnętrznych:

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:  

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
4. (uchylony)
5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.  
6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.
7. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy. "  

[ALERT]1569650863310[/ALERT]

 

(K.N)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%