Zamknij
REKLAMA

Droga do produktywności - rób mniej, by osiągnąć więcej

09:00, 25.11.2019 | iwo/ jbr/
Skomentuj PAP
REKLAMA

Jesienią, gdy pogoda nie nastraja zbyt optymistycznie, a dni są coraz krótsze, trudniej jest utrzymać dyscyplinę, a co za tym idzie, pozostać efektywnym. Jak przezwyciężyć lenistwo i zimową chandrę, by odzyskać wigor i siłę do działania? Eksperci przekonują, że aby osiągać lepsze rezultaty w pracy i być bardziej produktywnym na co dzień, warto czasem zatrzymać się, pozwoliwszy sobie na chwilę relaksu. Po raz kolejny sprawdzać zdaje się znane powiedzenie, że ?mniej znaczy więcej?. W tym przypadku mniej pracy oznacza więcej korzyści.

Nagromadzenie zadań do wykonania "na już", goniące nas terminy, napięty harmonogram, a wszystko to podlane sosem ambicji, która każe nam nie zawieść cudzych oczekiwań - codzienna walka z czasem nie tylko powoduje stres, prowadząc do pogorszenia samopoczucia, ale i obniża naszą wydajność, na której tak bardzo nam zależy. Aby zwiększyć swoją produktywność, paradoksalnie nie powinniśmy zwiększać tempa, przeciwnie - winniśmy zwolnić, zrobić przerwę i "przewietrzyć głowę". Złapanie oddechu jest bowiem niezbędne, jeśli chcemy pozostać skoncentrowani, a przy tym nie zwariować.

- Być może sądzisz, że odpoczynek jest ostatnią rzeczą, na którą masz czas, ale jest to tak naprawdę jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zwiększenie twojej wydajności - wyjaśnia na łamach amerykańskiego "Marie Claire" specjalistka w dziedzinie psychiatrii, Samantha Boardman. - Pamiętaj jednak, że nie wszystkie przerwy są sobie równe. Ta, którą zrobisz wcześnie rano, będzie bardziej regenerująca niż odpoczynek późnym popołudniem. Choć wydawać by się mogło, że spacer, pogawędka z koleżanką czy pójście na kawę to marnowanie czasu, tak naprawdę aktywności te pozwolą naładować akumulatory, a w efekcie zwiększą naszą koncentrację.

W dzisiejszych czasach promujących samodyscyplinę i odnoszenie spektakularnych sukcesów, nie jest łatwo uzyskać balans między pracą a odpoczynkiem, życiem zawodowym i prywatnym. Nie powinny dziwić zatem zatrważające statystyki, według których coraz więcej osób na całym świecie choruje na depresję, ma stany lękowe i syndrom wypalenia zawodowego.

- Zbyt długo trzymałam się kurczowo przekonania, że wydajność i ciągła praca idą w parze. Mówiłam sobie: Im więcej będę pracować, tym więcej osiągnę. Okazuje się, że włączanie w głowie od czasu do czasu przycisku pauzy jest znacznie skuteczniejszą metodą na efektywne wykonywanie zadań i zdobywanie nowych umiejętności - przekonuje Boardman.

Tezę ekspertki potwierdzają doniesienia naukowe. Rezultaty badania zatytułowanego "Uczenie się poprzez myślenie: w jaki sposób refleksja wspomaga wydajność" autorstwa uczonych z Harvardu pokazują dobitnie, że poświęcenie czasu na zastanowienie się nad pracą, zamiast natychmiastowego przejścia od jednego zadania do następnego, może istotnie poprawić naszą wydajność.

- Obecnie większość z nas prowadzi tryb życia, w którym jesteśmy non stop zajęci i przepracowani. Nasze badania pokazują, że gdybyśmy poświęcili trochę czasu na refleksję, nasza praca przynosiłaby lepsze efekty i dawała nam większą satysfakcję - konkluduje Francesca Gino, profesorka Harvard Business School i główna autorka badania.

Jeśli zatem chcemy być bardziej produktywni, zignorujmy, jak przekonuje Boardman, stale rosnącą falę pojawiających się znikąd samozwańczych ekspertów, złotych rad i rozmaitych modnych gadżetów, które mają zorganizować nam czas w stu procentach, kradnąc przy tym siły witalne. Choć pozwalając sobie w ciągu dnia na przerwy pozornie zrobimy mniej, tak naprawdę osiągniemy więcej - staniemy się bardziej skupieni, a nasza wydajność i jakość pracy, wzrosną. Nie bójmy się zatem odpoczywać. Odpoczynek to klucz do sukcesu. Poza wynikami i statystykami, istotne jest wszak również nasze zdrowie psychiczne, które, jeśli będziemy pracować bez wytchnienia, z pewnością ucierpi. (PAP Life)

(iwo/ jbr/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%