Zamknij
REKLAMA

Najlepszy prezent dla dziecka to książka - twierdzi ekspert

09:46, 22.12.2019 | ag/ gra/
Skomentuj Dyskusje o tym, co się przeczytało, to najprzyjemniejsze, najciekawsze rozmowy dzieci z rodzicami. Fot. Adobestock
REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką, od wczesnych lat, dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, a także kształtuje właściwą hierarchię wartości. Należy więc wybierać książki ciekawe i wartościowe, takie, które wzruszają, bawią i przygotowują dzieci i młodzież do dorosłego życia. A następnie czytać, czytać, czytać... I robić to systematycznie.

- Podczas wspólnego czytania książek, których bohaterowie przeżywają pewne problemy czy sytuacje, może dojść do współodczuwania, zabawy, a nawet do próby wspólnego rozwiązywania tych problemów - zwraca uwagę Michał Zawadka, mówca, trener i autor bestsellerowych książek "Chcę być kimś" i "Zarządzanie marzeniami".

Dlatego jego zdaniem książka jest sprzymierzeńcem dorosłych. Może bowiem stanowić pretekst do rozmów, a dyskusje o tym, co się przeczytało, to najprzyjemniejsze, najciekawsze rozmowy dzieci z rodzicami. Czytanie książek jest łatwym, mądrym i dostępnym sposobem budowania silnej więzi rodzinnej, a także budowania autorytetu rodzica.

Z drugiej strony Zawadka odradza podarunki absorbujące uwagę dzieci na długie godziny, które jednocześnie ich nie rozwijają. Smartfony, tablety czy konsole nie dają jego zdaniem zbyt wielu okazji do refleksji, pola dla wyobraźni i kontaktu z drugim człowiekiem. Wymienione gadżety mogą też przyczynić się do odseparowania dziecka od rodziny i otoczenia oraz zamknięcia go w wirtualnym świecie.

Warto jednak pamiętać, podkreśla Zawadka, że całkowite odcięcie dzieci od gadżetów może też prowadzić do wykluczenia społecznego. W końcu o czym będzie rozmawiać z rówieśnikami, jeśli nie o nowych grach, ulubionych youtuberach i influencerach? Podejdźmy więc rozsądnie do tematu wirtualnych pożeraczy czasu i opóźniajmy ich pojawienie się w życiu naszych podopiecznych najdłużej jak się da. A gdy już się pojawią, uczmy, że należy zachować umiar i korzystać z nich roztropnie, tak by życie w cyberprzestrzeni nie przesłoniło tego prawdziwego. (PAP Life)

(ag/ gra/)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%