Zamknij

Kociewianki - towar eksportowy, promujący nasz powiat i gminę Jeżewo. Zespół świętował 5-lecie

11:51, 23.09.2023 Aktualizacja: 12:30, 23.09.2023
Skomentuj

Zespół pieśni i tańca Kociewianki działa od 5 lat, a na koncie ma już około 90 koncertów, nie tylko w naszym powiecie, ale również poza granicami. Członkinie zespołu umilają czas swoim słuchaczom, bawią, a do tego promują regionalizm. - Jesteście towarem eksportowym, jesteśmy z was dumni - podkreślała sekretarz powiatu Iwona Karolewska.

W piątek (23 września) Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki świętował swój 5. jubileusz powstania. Grupa zabrała zaproszonych gości w muzyczną podróż przeplataną wspomnieniami. 

Na sali zasiedli przedstawiciele lokalnych władz, prof. Maria Pająkowska-Kęsik - językoznawczyni, regionalistka, propagatorka kultury Kociewia, przedstawiciele LGD Świecie oraz mieszkańcy Jeżewa. Imprezę poprowadziła Jolanta Piekarska. 

Zespół zaśpiewał utwory na kociewską nutę, piosenki wolne, na ludową nutę oraz utwory współczesne.

[FOTORELACJA]3593[/FOTORELACJA]

Jak powstał zespół?

Podobnie jak wiele rzeczy dziejących się w naszym życiu, zespół powstał przez przypadek. 

- W 2018 roku zostałam poproszona przez Ewę Szabowską, żeby nauczyć tańczyć dziewczyny z koła gospodyń wiejskich dwóch utworów na konkurs. Ćwiczyłyśmy, później ja wstąpiłam do KGW, a oprócz utworów tanecznych zaczęłyśmy również śpiewać i tak powstał zespół Kociewianki. Dziś w repertuarze mamy około 40 piosenek oraz 20 tańców, więc możemy tak występować do rana - zapowiadała Jolanta Robert, prowadząca zespół.

Obecnie w skład zespołu wchodzą: 
1. Jolanta Robert
2. Ewa Szabowska
3. Barbara Wrycza
4. Grażyna Gadzińska
5. Izabela Nowacka
6. Maja Robert
7. HannaStrzyżewska
8. Wiesława Statkiewicz
9. Irena Hołaj
10. Ewa Pogoda
11. Małgorzata Dolewska

Jubileusz był też okazją, żeby podziękować członkom, którzy już odeszli. 

Sukcesy Kociewianek

Już w pierwszym roku działalności, w grudniu 2018 roku, zespół odnotował pierwszy sukces - I miejsce w Turnieju KGW LGD w Świeciu.

Kolejne sukcesy to m.in. wyróżnienie w Pomorskiem Przeglądzie Zespołów i Kapel Ludowych Etno Swołowo, puchar oddziału PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Wojewódzkim przeglądzie zespołów ludowych w Golubiu Dobrzyniu.

Kociewianki uczestniczą również w  dorocznym Święcie Kociewia podczas Jarmarku Dominikanskiego, zawsze grają też z WOŚP, ale jak podkreślają najważniejszym wydarzeniem są dla nich dożynki gminne w Jeżewie.

Występują wszędzie, trzy razy były nawet niespodzianką i swoistym prezentem weselnym dla młodej pary podczas wesela.

Szefowa z charyzmą i olśniewającą urodą

Niemal wszystkie członkinie zespołu to kobiety aktywne społecznie. Są wśród nich sołtyski, członkinie rad sołeckich i opiekunka dwóch gminnych klubów seniora, szczęśliwe emerytki, rolniczki, ale też kurierka DPD, a nawet czynna strażaczka OSP.

O swojej szefowej Kociewianki mówią w samych superlatywach, chociaż podkreślały, że jest wymagająca i potrafi zmobilizować do pracy.

Jola Robert ma tytuł Miss Wdzięku 2021, który przyznano jej podczas Festiwalu „Polska od kuchni”. W 2019 roku otrzymała tytuł osobowość roku w kategorii działalność społeczna i charytatywna w powiecie świeckim.

Kociewianki - towar eksportowy

Kiedy przyszedł czas na podziękowania, na scenę poproszono tylko przedstawicieli władz i „gminnego ministerstwa edukacji”. Pozostali goście wręczali kwiaty i gratulowali po zakończeniu części oficjalnej. 

Słowom uznania za energię, zaangażowanie, wszechstronny repertuar i godne reprezentowanie gminy Jeżewo i powiatu świeckiego nie było końca. 

- Najpierw uświetniałyście nasze stoiska, teraz uświetniacie nasze sceny. Bardzo wam dziękuję za to, co dla nas robicie. Jesteście wizytówką naszego powiatu - towarem eksportowym - podkreślała Iwona Karolewska, sekretarz powiatu świeckiego. - Panie wójcie, panie przewodniczący, mieszkańcy gminy naprawdę macie perełkę powiatu świeckiego - podkreślała.

- Oglądając te występy może się wydawać, że to prosta sprawa nauczyć się kilku układów i piosenek, ale z własnego doświadczenia wiem, że praca w takim zespole to czasami pot, krew i łzy, dlatego chciałam podziękować, że działacie na rzecz lokalnej społeczności - podkreślała Agnieszka Kłopotek, wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ostatnie wejście Kociewianek to była muzyka współczesna, która poderwała widzów do zabawy i tańca. Nie zabrakło również wspólnego zdjęcia i jubileuszowego tortu.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

aaaaaaaaaaaaaa

1 1

Stare pudła z wiankami? ale i to Gociewie wytrzyma

12:32, 23.09.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Kociewianka z pochodKociewianka z pochod

1 0

weź się ugryź w...język....jak dosięgniesz

14:50, 23.09.2023

Prawda w oczyPrawda w oczy

0 0

Prawda że zespół występuje ale i tak nikt raczej nikt na to nie zwraca uwagi.To wszystko z pieniędzy podatników?

05:29, 24.09.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JuzekJuzek

0 0

Pieknie wygladacie. pozdrawiam!

15:24, 29.10.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%