Często spotykaną praktyką w handlu czy usługach jest wystawianie faktur z odroczoną płatnością. Powoduje to, iż pieniądze za sprzedany towar czy wykonaną pracę pojawiają się na firmowym koncie dopiero po miesiącu, dwóch a nawet więcej (zależnie od ustalonego terminu zapłaty). Jest to rozwiązanie dość ryzykowne, powoduje bowiem zator w płatnościach, pogłębiony niekiedy poprzez opóźnienie lub nawet brak spłaty zobowiązań po upłynięciu terminu spłaty. Rozwiązaniem, z którego warto skorzystać, jest faktoring. Na czym on polega?
Co to jest faktoring?
Rodzaje faktoringu
Niezależność finansowa
Co to jest faktoring?
Faktoring umożliwia uniezależnienie się klienta od wszelakich opóźnień w opłatach za towar lub usługi. W układzie klient-kontrahent pojawia się jeszcze jedna strona – faktor, który z jednej strony wypłaca w terminie wszystkie opłaty za faktury, a z drugiej – to na jego konto spłaca zobowiązania kontrahent. Dzięki temu płynność finansowa usługodawcy jest zachowana, poza tym ma on pewność, iż niezależnie od problemów kontrahenta zapłata za wykonane usługi w terminie trafi na konto. Ponieważ płatności za faktury przekazywane są przez faktora w dniu ich otrzymania, możliwy jest stały rozwój przedsiębiorstwa i regularne finansowanie nowych działań.
Rodzaje faktoringu
Wśród przedsiębiorców spotkać można dwa rodzaje faktoringu. W modelu wierzytelnościowym przedsiębiorca przekazuje faktorowi wszystkie faktury, za które w szybkim czasie otrzymuje gotówkę, a faktor oczekuje na spłatę zobowiązań przez kontrahentów. Inną odmianą jest faktoring odwrócony – to przedsiębiorca wskazuje faktorowi, z usług którego podmiotu gospodarczego chce skorzystać, wykorzystując ten model finansowania. Pozwala to na większy zakup usług lub towarów, a co za tym idzie – intensywniejszą działalność na rynku. Więcej o faktoringu można przeczytać na stronie Faktoria.
Niezależność finansowa
Co to jest niezależność finansowa? Trudno określić ją jednoznacznie. Można powiedzieć, iż jest to stan, w którym w pełni zaspokajane są nasze potrzeby przy wykorzystaniu gotówki – nie generujemy długów, a wręcz przeciwnie, można pozwolić sobie na regularny rozwój firmy. Jednym z rozwiązań, dzięki któremu własne przedsiębiorstwo będzie mogło działać i rozwijać się, a niezależność finansowa zostanie zachowana, jest faktoring. Uniezależnia nas on od opóźnionych płatności czy też braku zapłaty przez niesolidnych klientów, pozwalając na szybki i regularny dopływ środków pieniężnych, a co za tym idzie – możliwość ciągłego inwestowania w rozwój.