Trądzik to bardzo powszechna choroba skóry, która dotyczy nie tylko nastolatków, ale także dorosłych. W jej wyniku na skórze pojawiają się liczne niedoskonałości, do których zaliczamy m.in. przebarwienia, krostki, grudki oraz wągry. Cera trądzikowa niestety często bywa źródłem kompleksów. Żeby poprawić jej stan, należy podjąć odpowiednie kroki w celu zminimalizowania zmian skórnych. Jak zatem pozbyć się wągrów i na powrót cieszyć się zdrowo wyglądającą skórą?
Wągry to potoczne określenie zaskórników, zwanych również wykwitami pierwotnymi. Najczęściej są zauważalne na nosie, ale także na policzkach i na brodzie, ponieważ to właśnie w tych miejscach znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Zaskórniki dzielimy na dwa rodzaje:
Warto wiedzieć, że zaskórniki nie zawsze są oznaką trądziku – mogą się pojawić także na cerze, która na co dzień nie zmaga się z większymi niedoskonałościami. Powstawanie wągrów może mieć różnorodną przyczynę. Do najczęstszych zalicza się nieprawidłową higienę, stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków do makijażu i pielęgnacji, zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiednią dietę.
Trądzik, w tym wągry, zwalcza się wieloetapowo. Bardzo ważna jest tutaj regularna, umiejętna pielęgnacja, w której kluczowe znaczenie ma prawidłowe oczyszczanie cery. W ciągu dnia i nocy na naszej skórze gromadzi się nadmiar sebum, bakterie i drobnoustroje, cera mierzy się także z zanieczyszczeniami powietrza. Należy zatem bezwzględnie pamiętać o dokładnym demakijażu i myciu skóry rano i wieczorem. Do pielęgnacji warto włączyć także maseczki oczyszczające i peelingi enzymatyczne, które sukcesywnie będą eliminować nagromadzony martwy naskórek.
Nawet jeśli posiadamy cerę tłustą lub mieszaną, nie możemy pomijać nawilżania. Lekki krem odżywczy będzie dostarczał skórze niezbędnych składników aktywnych i dbał o to, by ta utrzymywała właściwy poziom nawodnienia. Dodatkowo naszym codziennym sprzymierzeńcem będzie z pewnością krem z filtrem SPF, który będzie chronił przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Chcąc pozbyć się zaskórników i innych zmian trądzikowych, warto poszukiwać w kosmetykach takich składników, jak retinol, kwas salicylowy czy cynk. Dobrym rozwiązaniem będzie także zmiana diety. Należy wykluczyć ostre przyprawy, napoje gazowane, słodycze, a do tego wysoko przetworzone produkty z dużą zawartością tłuszczów oraz cukrów prostych. Najlepiej jest zastąpić je świeżymi owocami i warzywami.
Jeśli wągry nie chcą ustąpić, podobnie jak inne zmiany skórne, można także rozważyć wizytę u kosmetologa. Polecane w tym przypadku zabiegi to m.in. mikrodermabrazja oraz manualne oczyszczanie twarzy. Warto jednak odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy istnieją jakieś ewentualne przeciwwskazania.