Mobbing według definicji to forma przemocy psychicznej o charakterze systematycznym, a jej sprawcą są osoby współpracujące z ofiarą. Statystyki brytyjskie podają, że aż 29% pracowników doświadczyło w pracy tego typu zachowań ze strony innych pracowników lub przełożonych. Co istotne, mobbing dotyczy zarówno rodowitych obywateli Wielkiej Brytanii, jak i imigrantów.
Rozpoznanie mobbingu wcale nie jest łatwą sprawą, Po pierwsze dlatego, że zjawisko to narasta stopniowo w sposób subtelny i trudny do zarejestrowania, po drugie często połączone jest z wątpliwościami ofiary, co do własnego udziału w takim traktowaniu. Może wątpić w swoje kompetencje, zakładać, że nie radzi sobie z zadaniami lub relacjami społecznymi. Jakie zachowania świadczą o mobbingu? Przede wszystkim to zachowania, które są powtarzalne, trwają przez dłuższy czas i są celowe ze strony jednej osoby lub całej grupy pracowników. Do takich zachowań należy obrażanie, drwienie z drugiej osoby, ale też izolowanie od reszty pracowników, nieprzekazywanie ważnych informacji, obgadywanie, zlecanie bezsensownych czynności. Ofiara z czasem zaczyna czuć się upokarzana, dyskryminowana. Milczenie i przekonywanie samego siebie, że nic takiego się nie dzieje tylko działa na naszą niekorzyść i nakręca sprawcę, który czuje, że może pozwalać sobie na więcej wobec ofiary. Jak zatem reagować na doświadczany mobbing?
Powinniśmy zacząć od zgłoszenia sprawy u przełożonego lub w dziale HR, co powinno uruchomić procedury wewnętrzne, które każda firma powinna posiadać w takich sytuacjach. Oczywiście może się zdarzyć, że to właśnie stamtąd doświadczamy nieprawidłowych zachowań i tym samym wiemy, że tą drogą nie uzyskamy pomocy. Wtedy musimy zgłosić sprawę do instytucji zewnętrznych walczącymi z zastraszaniem i dyskryminacją w pracy, związków zawodowych czy kancelarii prawnych. Być może za ich pośrednictwem uda się rozwiązać sprawę poprzez rozmowy i negocjacje, ale czasem sprawa kończy się w sądzie pracy. Udowodnienie mobbingu nie jest jednak łatwe, ale gdy już się to uda, można liczyć na niemałe odszkodowanie.
Procedura w takich sprawach wiąże się ze skrupulatnym zbieraniem dowodów w postaci maili, wiadomości tekstowych, zdjęć, nagrań, notatek. Wszystko to ma na celu udowodnienie niepożądanych zachowań oraz ich długotrwałości i uporczywości, co jest warunkiem uznania takich zachowań jako mobbingujących. Zadbanie o to, by nasza sprawa była wygrana z jak najlepszym dla nas skutkiem, łączy się ze skorzystaniem z pomocy specjalistów, którzy zajmują się odszkodowaniami. W UK funkcjonuje wiele firm odszkodowawczych, które służą pomocą Polakom, oferując usługi w języku ojczystym. Dodatkowo przejmują sprawę i załatwiają formalności w naszym imieniu, więc można uniknąć kolejnego stresu związanego z konfrontowaniem się z przełożonymi czy pracownikami w zakładzie pracy.
Kancelarie takie działają na zasadzie „no win, no fee”, co dla nas oznacza, że nie musimy ponosić żadnych kosztów za zajęcie się sprawą do czasu, aż nie zostanie ona wygrana. Więcej informacji na stronie https://insito-odszkodowania.uk/porady-prawne/mobbing-pracy-w-uk-czy-mozna-uzyskac-odszkodowanie/. Pracownicy kancelarii dokonają skrupulatnej analizy naszej sytuacji, rozstrzygając, czy mamy szansę na wygraną, jakie formalności będą niezbędne oraz oszacują, na jaką sumę odszkodowania możemy liczyć.