Zamknij

Własna pralnia wodna w Polsce: jak ją otworzyć i wyposażyć

artykuł sponsorowany + 13:17, 26.07.2022 Aktualizacja: 21:03, 18.12.2024

Rynek profesjonalnych usług pralniczych jest coraz bardziej widoczny w naszym kraju. Nowoczesne pralnie zapewniają kompleksowy zestaw usług prania odzieży, bielizny pościelowej, a także innych tekstyliów domowych. Polacy chętnie korzystają z udogodnień oferowanych przez pralnie wodne i chemiczne. Analitycy rynku obserwujący tę branżę są zdania, że trend ten będzie w Polsce coraz bardziej popularny. Jeśli szukasz pomysłu na biznes, warto rozważyć otwarcie własnej pralni wodnej. Aby przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, konieczna jest wiedza jak wyposażyć taką placówkę, a także znajomość formalności, jakich należy dopełnić.

Jakie wyposażenie potrzebne jest w pralni wodnej?

Pralnie wodne to placówki, gdzie można odświeżyć tekstylia bez konieczności robienia prania w domu. W urządzaniu pralni wodnej najważniejszy jest oczywiście właściwy dobór maszyn, Podstawowym urządzeniem do prania na mokro jest wysokowydajny automat zwany pralnicą przemysłową. Potrzebne są również inne sprzęty, takie jak suszarka do ubrań, magiel, stoły do prasowania, wytwornice pary, manekiny formujące, wózki pralnicze oraz automatyczne składarki i pakowarki do odzieży. Wyposażenie pralni powinno być kompletne i dopasowane do specyfiki świadczonych usług, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość pracy. Otwierając pralnię możemy wyposażyć ją w nowe lub używane maszyny pralnicze przeznaczone do prania wodnego. Zakup urządzeń używanych od sprawdzonego dostawcy jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ pozwala zredukować koszty związane z rozpoczynaniem działalności.

Chcesz otworzyć własną pralnię? Zobacz, co musisz zrobić

Jeśli rozważasz uruchomienie własnej pralni na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że musisz dopełnić pewnych formalności i zadbać o każdy szczegół. Na szczęście przy zakładaniu pralni wodnej nie ma żadnych specjalnych koncesji czy zezwoleń, które trzeba uzyskać przed jej uruchomieniem. Ponieważ jednak czyszczenie artykułów tekstylnych to usługi dosyć specyficzne, brak koncesji nie oznacza braku jakichkolwiek uregulowań prawnych, które dotyczyłyby tego sektora przedsiębiorczości. Najważniejsze są formalności dotyczące lokalu. Ponieważ maszyny pralnicze są bardzo ciężkie, a proces prania wodnego wiąże się z użyciem wysokich temperatur i chemikaliów, miejsce, w którym ma mieścić się pralnia, musi spełnić określone warunki techniczne. Zostały one sprecyzowane w polskim prawie, a mówiąc ściślej w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 IV 2002 roku ( Dziennik Ustaw nr 75 pozycja 690). Ogólnie rzecz ujmując, chodzi między innymi o:

  • odpowiednią powierzchnię lokalu przeznaczonego pod pralnię (ma on mieć nie mniej niż 90m2),
  • wydzielenie tzw. strefy czystej (miejsce do prasowania, część przeznaczona do naprawy uszkodzonych tkanin oraz strefa do pakowania i sortowania odświeżonej odzieży) oraz strefy brudnej (miejsce, gdzie przyjmowane są ubrania od klientów, urządzenia pralnicze oraz osobne pomieszczenie porządkowe),
  • odpowiednie oświetlenie stanowisk roboczych (w tym dostęp światła dziennego),
  • zaprojektowanie i przeprowadzenie instalacji elektrycznej, oświetleniowej oraz sygnalizacji alarmu przeciwpożarowego,
  • zapewnienie odpowiedniej wentylacji (zarówno grawitacyjnej, jak i mechanicznej).

Sektor usługi pralniczych w Polsce sukcesywnie się rozwija, dlatego jeśli myślimy o otworzeniu własnego biznesu w tej branży być może jest to bardzo dobry moment. Jeśli chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z profesjonalnym pralnictwem, warto pomyśleć o doradztwie. Jeżeli chcesz wejść z sukcesem na ten rynek, dobrym pomysłem może być nawiązanie współpracy z wyspecjalizowanymi firmami działającymi na terenie naszego kraju, np. Sovraną. Firma Sovrana oferuje kompleksowe wyposażenie do pralni wodnej i chemicznej. Sovrana zapewnia swoim klientom nie tylko sprzedaż profesjonalnych maszyn (nowych i używanych), ale też dostosowanie ich do specyfiki konkretnego lokalu, montaż oraz bieżący serwis. Obecnie firma jest też przedstawicielem marki Speed Queen w Polsce, lidera w dziedzinie pralni samoobsługowych, oferującego gotowe rozwiązania „pod klucz”.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%