Zamknij

Kim jest rekruter i jak nim zostać, zalety zawodu

10:53, 20.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:53, 20.01.2023

Duże firmy są zainteresowane pozyskaniem doświadczonego personelu, który spełnia szereg wymagań – umiejętności zawodowe, staż pracy, wiek, wykształcenie i inne. Rekruter poszukuje właśnie takich pracowników.

Rekruter to osoba, która jest pełnoetatowym pracownikiem agencji rekrutacyjnej lub działu. Rekruter pełni rolę pośrednika między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami. Do pracy w obszarze rekrutacji potrzebne będzie wyższe wykształcenie oraz wysoki poziom umiejętności komunikacyjnych.

Jeśli jesteś specjalistą w tej dziedzinie lub po prostu szukasz innej pracy dla siebie, to radzimy skorzystać z internetowych wyszukiwarek ofert pracy. Bez problemu znajdziesz tam oferty “Praca Rekruter-zdalna” i wiele innych. Dzięki wygodnej wyszukiwarce znajdziesz oferty pracy odpowiadające Twoim parametrom: lokalizacji, grafikowi, wynagrodzeniu itp.

W tym artykule porozmawiamy o zawodzie rekrutera.

Rodzaj działalności

Organizacje zatrudniają rekrutera do rekrutacji personelu. Jego głównym zadaniem jest określenie cech osobistych i umiejętności zawodowych potrzebnych na określonym stanowisku w firmie.

Specjalista ten zajmuje się nie tylko przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych, ale także opracowywaniem aplikacji rekrutacyjnych, analizowaniem życiorysów przesłanych przez kandydatów na dane stanowisko oraz poszukiwaniem wąsko wykwalifikowanych specjalistów.

Rekruter może być:

  • Zewnętrzny. Pracuje w agencji i rozpoczyna zlecenia na zlecenia jednorazowe. Wyjaśnia to fakt, że nie wszystkie firmy są w stanie utrzymać takiego specjalistę z powodu problemów finansowych lub braku potrzeby, ponieważ organizacja wyróżnia się stabilnością personelu;
  • Wewnętrzny. Dostaje pracę w organizacji na stałe, podobnie jak inni pracownicy.

Odpowiedzialności rekrutera

Większość właścicieli firm, którzy nie zamierzają zatrudnić rekrutera, jest przekonana, że ​​do jego obowiązków należy jedynie zamieszczanie ogłoszeń, przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych i wybór mniej lub bardziej odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Wysoko wykwalifikowany rekruter nie ogranicza się tylko do tych obowiązków. Nie należy go oceniać tylko jako oficera personalnego.

Mówiąc o konkretnych obowiązkach zawodowych, obejmuje to:

  • Negocjacje z firmą poszukującą pracowników;
  • Ocena umiejętności zawodowych i cech psychologicznych kandydatów;
  • Praca nad przygotowaniem CV i prezentacji;
  • Usługi doradcze dotyczące pracy z personelem;
  • Szkolenie i motywacja personelu;
  • Dobór specjalistów na konkretne stanowiska z talentem do swojej pracy;
  • Wyszukiwanie specjalistów na istniejące wakaty w firmie;
  • Optymalizacja zarządzania;
  • Sporządzenie listy wymagań dla każdego kandydata na dane stanowisko, a także opracowanie tekstu ogłoszeń.

Jak zostać rekruterem

Na stanowisko rekrutera zwykle brane są pod uwagę osoby, które ukończyły studia wyższe z tytułem zarządzania personelem. To właśnie ten program dostarcza najbardziej przydatnych informacji na temat pracy z kandydatami. Dobrych specjalistów pozyskuje się od psychologów, socjologów, marketerów, rzadziej – nauczycieli.

Brak dyplomu w powyższych dyscyplinach nie jest przeszkodą. Czasami odnoszący sukcesy rekruterzy to zupełnie przypadkowi ludzie, którzy wykazali się odpowiednim talentem.

Zazwyczaj tacy specjaliści rozpoczynają karierę w agencjach rekrutacyjnych. Duża ilość pracy i rotacja personelu sprawiają, że kierownictwo nie wymaga zbyt wiele od kształcenia pracowników. Najważniejsze jest to, że rekruter jest w stanie wykazać się przedsiębiorczością i umiejętnościami komunikacyjnymi.

Również dla tych, którzy nie mają odpowiedniego wykształcenia, istnieje możliwość nauki na krótkoterminowych kursach stacjonarnych lub korespondencyjnych. Zaletą takiego szkolenia jest dostosowany program. Studenci poznają specyfikę pracy rekrutera w możliwie najkrótszym czasie. Kursy w państwowym urzędzie pracy można studiować bezpłatnie.

Ważne cechy osobiste

Rekruterzy to psychologicznie stabilni specjaliści, lojalni wobec krytyki i moralnie gotowi na najbardziej nieoczekiwane sytuacje. Mają wgląd, analityczne myślenie, towarzyskość i pedanterię. W ich charakterze dominuje wytrwałość, a także ostrożne podejście do spraw pracy i brak konfliktów.

Wady i zalety zawodu

Niestaranne zatrudnienie wiąże się z dużym ryzykiem wypalenia zawodowego. Kandydat na stanowisko pracownika działu personalnego powinien rozsądnie ocenić istotne zalety i wady przyszłego zawodu.

Zalety bycia rekruterem to:

  • Możliwość zawarcia szerokiego grona przydatnych znajomości;
  • Możliwość ciągłego doskonalenia umiejętności komunikacyjnych;
  • Brak aktywności fizycznej;
  • Możliwość dokształcania się równoległego w zawodach pokrewnych;
  • Popyt na rynku pracy.

Wady tego zawodu to:

  • Niskie (dla pracowników działów personalnych) i niestabilne (dla pracowników agencji) dochody;
  • Praca w stresującej atmosferze;
  • Ograniczony rozwój kariery;
  • Nieprzewidywalność działań kandydatów.

Zawód rekrutera jest odpowiedni dla osób towarzyskich prowadzących aktywny tryb życia. Najczęściej na tym stanowisku pracują ludzie młodzi – wczorajsi absolwenci szkół wyższych.

Z czasem utalentowani i zmotywowani specjaliści przechodzą na bardziej odpowiedzialne stanowiska. Rekruter może objąć stanowisko HR, a nawet szefa działu personalnego. Specjalista, który zdobył bezcenne doświadczenie, może realizować się w innych kierunkach.

Ile może zarobić rekruter

Wynagrodzenie rekrutera zawsze będzie zależeć od wielu czynników. Przede wszystkim jest to złożoność zadania, wpływ znalezionego pracownika na pracę w firmie jako całości, regionie i umiejętnościach zawodowych specjalisty. Często płatność jest negocjowana w procesie komunikacji z klientem.

Rozmawialiśmy o głównych punktach, które powinieneś wiedzieć, wybierając ten zawód. Tak czy inaczej radzimy dokładniej przestudiować ten zawód przed podjęciem pracy.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%