Zamknij

Zaległy podatek od nieruchomości - ile lat wstecz?

12:09, 14.08.2023 .art. sponsorowany Aktualizacja: 12:09, 14.08.2023

Zakup gruntu lub obiektu budowlanego wiąże się z formalnościami. Niestety, nie każdy nowy właściciel czy użytkownik wieczysty zdaje sobie sprawę z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Z takich lub innych przyczyn rodzi się zaległość, która generuje odsetki i inne koszty. Sprawdź, kiedy musisz zapłacić zaległy podatek od nieruchomości.

 

Przedawnienie zobowiązania podatkowego

Tak jak każde inne zobowiązanie podatkowe, podatek od nieruchomości i wymóg jego zapłaty może się przedawnić. Zgodnie z art. 70 § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat. Termin ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Brak zapłaty podatku od nieruchomości wiąże się z konsekwencjami. Podstawową jest oczywiście konieczność uiszczenia zaległości wraz odsetkami, które obecnie wynoszą aż 16,5% w skali roku. Podatnik może też zostać obciążony kosztami egzekucyjnymi i sądowymi, jeśli lekceważy wysyłane przypomnienia.

Zaległy podatek a wystawienie decyzji z opóźnieniem

W podatku od nieruchomości należy jednak wziąć pod uwagę przepisy, które mogą wpłynąć na brak obowiązku zapłaty zaległej daniny. Zgodnie bowiem z art. 68 § 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe nie powstaje, jeśli decyzja je ustalająca została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wydanie przez urząd gminy decyzji po tym terminie i próba egzekucji zaległego podatku są bezpodstawne.

Ale uwaga! Powyższe dotyczy wyłącznie osób fizycznych, które zgłaszają zakupioną nieruchomość w informacji IN-1. Osoby fizyczne w odpowiedzi na złożony dokument otrzymują z urzędu gminy decyzję o wymiarze podatku. Takiej decyzji nie otrzymują osoby prawne, zobowiązane do złożenia deklaracji DN-1. Wyliczają w niej samodzielnie podatek od nieruchomości – nie oczekują odpowiedzi z urzędu. Mają za to obowiązek terminowego wpłacania rat podatku.

Kiedy termin przedawnienia może się wydłużyć?

Warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach termin 5 lat przedawnienia zobowiązania podatkowego może się wydłużyć. Bieg terminu zawieszenia zostaje bowiem przerwany przez m.in. wszczęcie postępowania karnego skarbowego, wniesienie skargi na decyzję organu podatkowego do sądu administracyjnego, najczęściej jednak – przez wszczęcie egzekucji. 

Jak zapłacić zaległy podatek od nieruchomości?

Zaległość najlepiej uregulować jak najszybciej, aby nie zostać obciążonym dodatkowymi odsetkami i kosztami. Jeśli jednak kwota urosła na tyle, że jednorazowa jej zapłata może być wyjątkowym obciążeniem dla podatnika, istnieje możliwość rozłożenia jej na raty.

W tym celu należy złożyć wniosek do urzędu. Należy w nim wskazać uzasadnienie prośby wraz z dokumentacją potwierdzającą np. trudną sytuację finansową rodziny. Decyzja w sprawie wniosku jest uznaniowa – urzędnik może przychylić do prośby podatnika, ale nie musi tego robić. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, zaległy podatek od nieruchomości zostanie rozłożony na minimum 2 raty. Urząd określi też nowe terminy płatności. 

Ważne! Jeśli spóźnisz się z płatnością którejkolwiek z „nowych” rat, decyzja o rozłożeniu należności wygaśnie z mocy prawa. Oznaczać to będzie konieczność jak najszybszej zapłaty zaległości wraz z odsetkami. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%