Wiele osób zmaga się z problemem bariery psychologicznej w nauce języka obcego. Pomimo dobrej znajomości gramatyki, bogatego słownictwa oraz rozumienia tekstów, nie potrafią wydusić z siebie ani słowa podczas kontaktu z obcokrajowcem. Czy Ty również znajdujesz się w tym gronie? Jeśli tak, to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak z tą trudnością radzą sobie profesjonaliści.
Bariera psychologiczna w komunikacji w języku obcym występuje z powodu stresu i strachu przed ośmieszeniem się, ocenianiem, a nawet odrzuceniem przez otoczenie. Pojawia się zarówno u osób, które dopiero rozpoczynają naukę, jak i tych, które znajdują się na wyższym poziomie językowym. Może dotyczyć sali szkoleniowej w czasie lekcji albo kontaktu z native speakerami w luźnej, towarzyskiej atmosferze. Profesjonaliści nauki języka obcego dobrze wiedzą, że aby przełamać tę barierę należy… dużo mówić. A żeby dużo mówić, trzeba znajdować się w przyjaznym i bezpiecznym otoczeniu wśród osób na podobnym poziomie i nauczycieli, którzy są cierpliwi i wyrozumiali.
Pomyłki to normalna część nauki języka obcego. Niestety, to one bardzo mocno hamują jego rozwój. Profesjonaliści wiedzą, że im bardziej wytężona nauka… tym więcej błędów. Im więcej starasz się mówić, tym częściej czekają cię potknięcia. Bez tych pomyłek dalszy progres jest po prostu niemożliwy. Staraj się więc mówić jak najwięcej i zwracaj uwagę na błędy, ale nie po to, aby Cię zniechęcały, ale po to, aby wyciągać z nich wnioski. Możesz rozpocząć od mówienia „do siebie”, w zaciszu swojego domu, co pomoże Ci oswoić się z własnym głosem, posługującym się inną mową. Spróbuj na początku przełamać wstyd przed samym sobą, aby w przyszłości nie bać się oceny innych.
Dzisiejszy świat obfituje w możliwości nauki różnych języków obcych. Sprzyjają Ci otwarte granice i szansa na swobodne podróżowanie, komunikacja z ludźmi z całego świata, nowoczesne podręczniki, bogata oferta szkoleń, a także aplikacje, kursy i inne narzędzia internetowe. Korzystaj z nich do woli! Możesz wybrać pewną metodę nauki i przetestować ją na sobie, a jeśli nie będzie dla Ciebie skuteczna, zawsze możesz sięgnąć po inne rozwiązania. Szukaj sposobów najlepszych właśnie dla siebie. W końcu indywidualne podejście również jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie – to powie Ci każdy profesjonalista. Być może Ty odnajdziesz swój sposób na naukę w https://lincoln.edu.pl/. A może jesteś wolnym strzelcem i wolisz korzystać z aplikacji i książek, ucząc się samodzielnie? Próbuj i nie poddawaj się w działaniach.
Przełamanie barier psychologicznych w nauce języka obcego to praca głównie nad swoim charakterem. Pokonanie wstydu (nawet przed sobą samym) i zminimalizowanie lęku biorą się głównie z częstej praktyki i doświadczania języka - nie tylko słuchem lub na papierze - ale przede wszystkim naturalnym kontaktem z obcą mową.