Każde oprogramowanie w branży IT musi przejść fazę testów, zanim trafi na rynek i do docelowego odbiorcy. Ocena jakości i funkcjonalności oprogramowania jest możliwa m.in. dzięki pracy testerów i specjalistycznych narzędzi. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 5 najpopularniejszych narzędzi, wykorzystywanych do testów IT.
Na rynku wciąż pojawiają się nowe narzędzia, dzięki którym testerzy oprogramowania mogą wykonywać swoją pracę w sposób bardziej efektywny. Są to programy, służące m.in. do zarządzania pracą, generowania raportów, tworzenia notatek, zrzutów ekranu i komunikacji zespołowej. Testerzy mają również do dyspozycji narzędzia umożliwiające automatyzację procesów i badania wydajności oprogramowania.
Jira jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych programów do zarządzania projektami w IT. Sięgają po nią zarówno początkujący, jak i zaawansowani testerzy, działający w zespołach. Oprogramowanie ułatwia organizację pracy, w tym: wykrywanie błędów technicznych i rozliczanie poszczególnych zadań.
Praca IT Łódź - sprawdź oferty dla testerów oprogramowania!
Podczas pracy testerzy oprogramowania często wykonują zrzuty ekranu. Do tworzenia zrzutów służą różne narzędzia, takie jak: Narzędzie Wycinanie (Snipping Tool) lub LightShot. Obie aplikacje umożliwiają tworzenie szybkich wycinków ekranu. Dodatkową opcją jest też możliwość dodawania komentarzy, ramek, strzałek lub innych elementów, istotnych dla danego projektu.
Odwiedź targi pracy JOBICON i dowiedz się więcej na temat pracy testera IT!
Narzędziem, które znacząco ułatwia pracę jako tester oprogramowania, jest także aplikacja OneNote. Można w niej na bieżąco zapisywać i porządkować notatki. Program ma również wiele innych funkcji, takich jak: łączenie notatek w formie tekstowej lub graficznej. Jest to alternatywa dla narzędzia podstawowego w formie Notatnika Microsoft lub Notatek Apple`a.
Wiele firm, poszukujących testerów oprogramowania, wymaga znajomości oprogramowania Postman. Jest to narzędzie, umożliwiające wykonywanie testów działania interfejsu API. Postman dokonuje analizy funkcjonalności interfejsu i pozwala szybko wykryć wszelkie błędy techniczne. Można w nim sporządzać dokumentację projektową i dzielić się nią z pozostałymi członkami zespołu.
Testerzy oprogramowania często pracują w zespołach. To oznacza, że potrzebują odpowiednich narzędzi do komunikacji. Na liście popularnych programów, usprawniających wymianę informacji pomiędzy pracownikami firm, są m.in. Asana, Microsoft Teams oraz Skype. Narzędzia te umożliwiają zarówno prowadzenie spotkań w czasie rzeczywistym, jak i ekspresową wymianę plików roboczych. Asana i Microsoft Teams ułatwiają również zarządzanie projektami i zachowanie pełnej kontroli nad harmonogramem zadań.
Istnieje wiele praktycznych narzędzi, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić pracę testerów oprogramowania. Poszczególne firmy mają oczywiście własne metodologie i preferowane narzędzia testujące. W wielu przedsiębiorstwach aplikacje typu Jira, Skype czy Postman znacząco usprawniają pracę zespołową, dynamikę interakcji i proces zarządzania projektami w IT. Wciąż powstają też nowe, alternatywne programy, dzięki którym testowanie i zarządzanie oprogramowaniem staje się coraz łatwiejsze.