Marzy Ci się przygoda ze wspinaczką wysokogórską? To bardzo ambitny, choć dość wymagający plan. Przed pierwszą wyprawą musisz bowiem wykonać konkretne badania, skompletować sprzęt, a przede wszystkim – przygotować się fizycznie.
Wspinaczka wysokogórska to trudny, niosący ryzyko sport. Choć zapewnia silne emocje, jeszcze piękniejsze widoki oraz poczucie szczęścia – trzeba być wobec niej równie pokornym. Przed wyjazdem warto porozmawiać z doświadczonymi w dyscyplinie osobami, które naprowadzą, poinstruują i doradzą. Należy też poświęcić czas na to, by poznać wszystkie zasady poruszania się po zaśnieżonych i oblodzonych powierzchniach.Co więcej, absolutną koniecznością są konkretne badania. W górach spada przecież ciśnienie atmosferyczne, co przekłada się na zmniejszoną dostępność tlenu. I choć większości osób stan ten nie zagraża, musisz sprawdzić, czy i Ty w opisanych warunkach będziesz bezpieczny. Wykonaj szczegółowe badania krwi, skontroluj pracę serca i sprawdź, jaka jest wydolność Twojego organizmu. Bez wymienionych badań kontrolnych, które w przypadku opisywanego sportu są konieczne – nie wyruszaj z domu. Przede wszystkim ważne jest bowiem Twoje zdrowie i życie, a nie osiąganie kolejnych celów.
Jeśli planujesz zająć się wspinaczką wysokogórską, powinieneś zacząć trenować na długo przed pierwszą wyprawą. Twoje ciało musi się przyzwyczaić do często ogromnego wysiłku, by na miejscu móc sprostać wszystkim wyzwaniom. Już na kilka miesięcy przed wyjazdem w góry rozpocznij więc treningi siłowe, wytrzymałościowe i wspinaczkowe.
Ćwiczenia kondycyjne, wzmacniające wytrzymałość powinieneś wykonywać co najmniej trzy lub cztery razy w tygodniu. Wybierając jogging, skoncentruj się na trasach i ścieżkach pod górkę, które będą substytutem naturalnego środowiska. Jeden lub dwa razy w tygodniu zdecyduj się także na treningi oporowe, innymi słowy – siłowe. Nie musisz podnosić ogromnych ciężarów, chodzi raczej o dużą ilość powtórzeń, które przygotują Twój układ ruchu do przyszłych wspinaczek.
Treningi wspinaczkowe, stricte techniczne możesz wykonywać na dedykowanych do tego ściankach – w klubach sportowych itd. Przy tak napiętym grafiku nie zapominaj jednak o wypoczynku. Organizm musi mieć czas na to, by się zregenerować, bo przetrenowany szybko zacznie niedomagać.
Kiedy plan treningowy będziesz miał już rozpisany, możesz przejść do kompletowania wyposażenia. Strój każdego, kto chce zająć się wspinaczką wysokogórską, powinien obejmować: kask, profesjonalne buty do wspinaczki z doskonałą przyczepnością oraz termoaktywną odzież, która nie krępuje ruchów. Najlepiej byś zainteresował się ofertą firm proponujących specjalistyczne kolekcje, jak sportowa marka Arc'teryx. Stosowane przez nią rozwiązania technologiczne dotyczące odzieży, obuwia i akcesoriów – dostosowane są do wymagających, górskich warunków.
Amatorom wspinaczki górskiej dobór odpowiedniego sprzętu i akcesoriów sprawia dość dużo problemów. Dla ułatwienia warto więc podkreślić, że są takie elementy, które wydają się absolutnym must have w tej dyscyplinie. Z reguły dopasowuje się je indywidualnie, tak by korzystanie z nich było wygodne i nie sprawiało większych trudności.
I tak absolutną podstawą w zakresie sprzętu wspinaczkowego są kości i haki do wspinaczki, uprząż wspinaczkowa, lina asekuracyjna, ekspresy i przyrząd asekuracyjny oraz wspomniany już kask. Ten ostatni jest szczególnie istotny, gdy mamy zamiar wspinać się po dość kruchej powierzchni. Najlepiej by był wypełniony materiałem piankowym.
Pamiętaj o tym, że gromadzenie informacji od doświadczonych we wspinaczce osób, przeprowadzenie kontrolnych badań czy intensywnych treningów to oznaka Twojego odpowiedzialnego podejścia do całego przedsięwzięcia. Sprzęt wspinaczkowy jest jednak największym gwarantem bezpieczeństwa takiej wyprawy. Nie warto na nim oszczędzać i ograniczać go do absolutnego minimum.