Zamknij

Sprzątanie mieszkania po zgonie – przykry, ale konieczny obowiązek

20:51, 22.04.2024 artykuł sponsorwany Aktualizacja: 21:02, 22.04.2024
Śmierć bliskiej osoby to dla wielu bolesne i niezwykle stresujące doświadczenie. Organizacja pogrzebu, załatwienie spraw związanych z testamentem, rozliczenie z wieloma instytucjami to tylko jedne z wielu formalności, jakie należy dopełnić. A co z mieszkaniem, w którym doszło do zgonu? W takich przypadkach często samo uprzątnięcie nie wystarcza, by nadawało się do ponownego użytku. Wówczas o pomoc należy poprosić specjalistyczną firmę, która działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Czy warto sprzątać po śmierci samodzielnie?

Umierającemu nie zawsze dane jest pożegnać się z rodziną i przyjaciółmi tuż przed śmiercią. Czasami umiera w samotności lub niespodziewanie, wówczas od jego zgonu mijają dni, tygodnie, a jego ciało przebywające w zamkniętym pomieszczeniu ulega nieuchronnym procesom biologicznym. Taki widok jest bez wątpienia bolesny dla najbliższych, a dodatkowo stawia przed nimi obciążające psychicznie wyzwanie posprzątania miejsca, w którym doszło do tragedii. Należy to zrobić jak najszybciej nie tylko ze względu na szacunek dla zmarłego, ale także w trosce o zdrowie swoje, sąsiadów i przyszłych lokatorów. Oczywiście w takim przypadku uprzątnięcie mieszkania domowymi sposobami może okazać się niewystarczające. Niewłaściwe oczyszczenie miejsca po zgonie może doprowadzić do różnych zakażeń, m.in. bakteryjnych, wirusowych, krwiopochodnych, czy też przenoszonych drogą kropelkową. Należy mieć także na uwadze, że samodzielne pozbywanie się odpadów po zmarłym może naruszać przepisy prawa i prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym finansowych. Nie róbmy niczego na własną rękę – neutralizacja toksycznych związków po śmierci, utylizacja mebli skażonych biologicznie oraz dezynfekcja mieszkania po zgonie to zadanie tylko dla specjalistów, takich jak https://sprzataniepozgonie.com/.

Zaufaj specjalistom

Profesjonaliści wyposażeni w odpowiednie preparaty oraz środki ochrony indywidualnej, jak maski i kombinezony, pomogą nie tylko wyeliminować szkodliwe dla zdrowia i życia drobnoustroje: patogeny czy wirusy namnażające się w mieszkaniu po śmierci, ale także usuną nieprzyjemny zapach będący efektem trupiego jadu – niezwykle niebezpiecznego już po ok. 10 godzinach od zgonu! Do ich obowiązków należy również wywabianie plam, ozonowanie, zamgławianie, a w razie potrzeby również opróżnianie lokalu ze skażonych sprzętów, takich jak meble, oraz zerwanie podłóg, skrobanie ścian czy skucie tynków. Za pomocą silnych środków chemicznych zwalczą również rozwijające się przy rozkładzie ciała insekty. Porządkowanie pomieszczeń po osobie zmarłej wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy, dokładności i empatii – musi również spełniać aktualne wytyczne sanitarne i BHP. Dzięki temu czyszczenie mieszkania po zwłokach przebiega szybko i bezproblemowo, a lokal ponownie nadaje się do zamieszkania.

Nie zwlekaj i poproś o pomoc

Warto pamiętać, że im szybciej zlecimy taką usługę profesjonalnej firmie sprzątającej, tym lepiej – czynność ta będzie mniej skomplikowana i będzie trwała krócej, co znacząco wpłynie na ograniczenie jej kosztów. Specjaliści są dostępni pod specjalnym telefonem alarmowym przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, działając na terenie całej Polski, obejmuje m.in. Kraków, sprzątanie po zmarłych Gdańsk oraz okolice.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%