Zamknij

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u osoby starszej i jak je monitorować?

08:59, 27.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:23, 09.05.2024

Prawidłowe ciśnienie krwi u osoby starszej jest nieco wyższe niż u młodych dorosłych. Ma to związek z naturalnym procesem starzenia się organizmu, a co za tym idzie, również naczyń krwionośnych. Ponieważ nieprawidłowe ciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań, należy je stale monitorować. Jak to robić?

Jak monitorować nieprawidłowe ciśnienie u osób starszych?

Nieprawidłowe ciśnienie, zarówno nadciśnienie, jak i niedociśnienie, może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego należy je  regularnie kontrolować. W monitorowaniu tego ważnego parametru życiowego pomóc może:

  • naramienny ciśnieniomierz elektroniczny,  
  • zegarek mierzący ciśnienie,
  • opaska SOS (np. Locon Life czy Locon Life Plus).

W przypadku opaski SOS Locon Life Plus ciśnienie i puls (także saturację oraz temperaturę) można mierzyć zarówno zdalnie z poziomu aplikacji, jak i samodzielnie z urządzenia, które jest bardzo proste w obsłudze. Opaska SOS Locon Life umożliwia jedynie zdalny odczyt parametrów życiowych poprzez aplikację Bezpieczna Rodzina. Nie jest możliwe odebranie wyniku pomiaru w opasce — urządzenie nie posiada wyświetlacza.

Opaska SOS Locon ma tę zaletę, że nie tylko mierzy ciśnienie krwi i puls, ale i zastępuje wiele przydatnych urządzeń, takich jak:

  • telefon komórkowy, 
  • czujnik upadku, 
  • bransoletka alarmowa,
  • lokalizator GPS dla osoby starszej lokalizator 24/7, dzięki któremu wiadomo, gdzie przebywa użytkownik zegarka.  

Tym samym opaska SOS Locon pozwala trzymać rękę na pulsie w szerokim tego słowa znaczeniu, co poprawia komfort funkcjonowania, ułatwia życie i daje poczucie bezpieczeństwa. Jak działa?

Dzięki opasce SOS senior może w prosty sposób skontaktować się z bliskimi, a i szybko wezwać pomoc (np. karetkę pogotowia lub opiekuna). Może się to zadziać zarówno przy udziale osoby poszkodowanej (wystarczy, że naciśnie guzik alarmowy SOS) lub automatycznie, dzięki specjalnym czujnikom zainstalowanym w opasce (np. czujnik upadku). 

Gdy osoba nosząca opaskę poczuje się źle lub znajdzie się w sytuacji zagrożenia, może wysłać na telefon opiekuna sygnał SOS (ten dociera w formie SMS-a), a kiedy się przewróci czy zasłabnie, urządzenie samo wyśle alarm na telefon (umożliwia to czujnik upadku). Oznacza to, że nie sposób ją przecenić.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u osób starszych?

Aby móc monitorować ciśnienie krwi, trzeba wiedzieć, jakie wartości uznaje się za prawidłowe. Okazuje się bowiem, że parametry ciśnienia (tzw. ciśnienie dolne i górne), jest nieco wyższe niż u młodszych dorosłych. Jest to związane z naturalnym procesem starzenia się organizmu i naczyń krwionośnych. Oznacza to, że normy zmieniają się wraz z wiekiem.

O ile u dorosłych za optymalną wartość ciśnienia tętniczego uznaje się zakres od 120 do 129 i od 80 do 89 mmHg, w  przypadku seniorów dopuszczalne są wyższe wartości odczytu. I tak:

  • Prawidłowe ciśnienie u osoby 50+ wynosi około 129/85 mmH. 
  • Przed 60. normą jest wartość 130/86 mmHg, a po 65. roku życia ta wynosi maksymalnie 148/94. 
  • Prawidłowe ciśnienie w wieku 70 lat (po 65. roku życia) wynosi 135/88 (minimalna dopuszczalna wartością to 123/85, natomiast maksymalna 148/94). 
  • Prawidłowe ciśnienie po 80. roku życia wynosi 140/90 mmHg.
  • Prawidłowe ciśnienie i puls u 90-latka osiąga wartości w zakresie 140/90-150/90 mmHg. 

Warto także wiedzieć, że prawidłowy puls u seniora wynosi od 60 do 70 uderzeń na minutę. Gdy puls jest za niski, rozpoznawana jest bradykardia, a gdy za wysoki - tachykardia.

Jakie ciśnienie u seniora jest niebezpieczne? 

Gdy ciśnienie u osoby w starszy, ale i młodszym wieku utrzymuje się powyżej normy, to jest wyższe nić 140/90 mmHg, trzeba pozostawać pod kontrolą lekarza. Bardzo ważne jest, by zażywać leki, jeśli stwierdzono nadciśnienie, a i prowadzić higieniczny tryb życia. W przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań. To na przykład zawał serca, choroba wieńcowa, arytmia serca i niewydolność serca, udar mózgu, uszkodzenie nerek czy miażdżyca, a nawet utrata wzroku. 

Kiedy z nadciśnieniem do szpitala? Jeśli wartość pomiaru wynosi około 220/120-140, należy zażyć leki, jeśli przepisał je lekarz, po czym zadzwonić po pogotowie ratunkowe lub jechać do szpitala.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%