Zamknij

Elektroniczne recepty na regularnie przyjmowane leki – kiedy lekarz może wypisać receptę online?

09:57, 24.09.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:57, 24.09.2024

E-recepty wystawiane podczas internetowych konsultacji lekarskich mogą być rozwiązaniem dla osób, które potrzebują szybkiego wsparcia lekarza w przypadku kończących się leków przyjmowanych na stałe. Kiedy masz odpowiednie potwierdzeniew postaci dokumentacji medycznej, możesz spróbować otrzymać kolejną receptę online.

Zmiany w opiece zdrowotnej doprowadziły do tego, że teleporady medyczne są traktowane niemalże na równi z tymi, które są realizowane stacjonarnie w placówkach medycznych. Różnicą jest fakt, że zdalna pomoc bywa ograniczona, szczególnie kiedy lekarz nie ma mocnych podstaw do wystawienia e-recepty lub zwolnienia lekarskiego.

Kiedy lekarz może legalnie wystawić elektroniczną receptę przez internet?

Lekarz realizujący zdalną konsultację z pacjentem powinien przede wszystkim przeprowadzić pełen wywiad medyczny, a następnie zapoznać się z dostępną dokumentacją oraz wynikami badań. Dopiero na tej podstawie pacjent może otrzymać e-receptę na kontynuację dotychczasowego leczenia.

A zatem podstawą umożliwiającą ubieganie się o e-receptę na kontynuację leczenia jest:

  • dokumentacja dotychczasowego przebiegu choroby i prowadzonego leczenia,
  • historia realizowanych recept,
  • badania laboratoryjne potwierdzające aktualny stan zdrowia.

W przypadku gdy lekarz ma podejrzenia co do zasadności wystawienia dokumentu,wtedy może odmówić wygenerowania elektronicznej recepty i poprosić konsultowaną osobęo stawiennictwo w gabinecie osobiście lub wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Jak wykorzystać e-receptę wystawioną przez lekarza podczas zdalnej konsultacji?

Korzystnie z elektronicznych recept jest proste. Wystarczy, że lekarz odpowiedzialny za wystawienie dokumentu przekaże kod recepty pacjentowi. To wystarczy do jej zrealizowania w dowolnie wybranej aptece.

Aby wybrać leki przepisane przez lekarza, wystarczy:

  1. Udać się do wybranego punktu aptecznego.
  2. Przekazać kod recepty aptekarzowi.
  3. Podać swój numer PESEL.

To wszystko. Po przekazaniu podstawowych informacji pracownik apteki skompletuje leki uwzględnione na recepcie i wyda je pacjentowi lub osobie upoważnionej do odebrania farmaceutyków.

Czy lekarz może zdalnie wypisać receptę na leki tylko w przypadku regularnych kuracji?

Oczywiście, że nie. Teleporady oraz konsultacje internetowe z lekarzami dają możliwość uzyskania e-recepty i e-zwolnienia lekarskiego nawet w przypadku jednorazowych dolegliwości.

Podstawą do otrzymania zaleceń lekarskich, elektronicznej recepty czy zwolnienia lekarskiego jest brak przeciwwskazań do wystawienia takich dokumentów. Specjalista musi być w 100% pewien, że stan zdrowia pacjenta wymaga przepisania lekównp. przeciwbólowych o mocniejszej dawce niż te dostępne bez recepty w aptekach.

Artykuł powstał na podstawie:

  1. https://styl.fm/newsy/784618.e-recepta-rozwiazanie-dla-kazdego-pacjenta
  2. https://www.moja-ostroleka.pl/art/1720097983/co-pomaga-na-migrene
  3. https://mojmikolow.pl/is,dlaczego-warto-korzystac-z-recepty-online,270925,874922.html
(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%