Okres PRL to czas licznych represji politycznych, prześladowań oraz niesprawiedliwości, jakie dotknęły obywateli walczących o niepodległość Polski. Ustawa z dnia 23 lutego 1991 r. daje dziś możliwość dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień za krzywdy doznane w latach 1944–1989. Sprawdź, kto może się ubiegać o zadośćuczynienie, jakie kroki należy podjąć i jakie dokumenty są potrzebne do skutecznego dochodzenia swoich praw.
O odszkodowania i zadośćuczynienia mogą ubiegać się:
Dotyczy to osób, które:
Uprawnienia do ubiegania się o odszkodowanie przysługują także:
Polskie prawo przewiduje różne formy rekompensaty dla osób represjonowanych:
Jest to rekompensata za cierpienia psychiczne i fizyczne, jakie dotknęły osoby represjonowane. Dotyczy to m.in. więzienia, internowania, deportacji czy krzywd niematerialnych.
Osoby, które doświadczyły problemów zdrowotnych na skutek represji, mogą domagać się w ramach odszkodowania, zwrotu wydatków poniesionych na leczenie, rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego.
Rekompensata przysługuje dzieciom, które były narażone na skutki pobytu matki w więzieniu, w tym na problemy zdrowotne lub rozwój w trudnych warunkach.
Skuteczne dochodzenie odszkodowania wymaga kompletnej dokumentacji. Niezbędne są:
W przypadku problemów zdrowotnych niezbędne są:
Świadectwa osób, które mogą potwierdzić represje, mają dużą wartość dowodową.
Zdjęcia przedstawiające straty materialne lub potwierdzające represje mogą być ważnym elementem dowodowym.
Pierwszym krokiem jest spotkanie ze specjalistą, który oceni dokumentację (lub pomoże ją zdobyć) i wskaże dalsze kroki.
Wniosek składany jest do sądu okręgowego lub wojskowego sądu okręgowego. Stwierdzenie nieważności orzeczenia jest podstawą do ubiegania się o odszkodowanie.
Po unieważnieniu orzeczenia można wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie i zadośćuczynienie.
Po skierowaniu do sądu, który ocenia zgromadzone dowody, zostaje podjęty wyrok w sprawie.
W przypadku niekorzystnego orzeczenia można złożyć apelację do sądu wyższej instancji.
Proces dochodzenia odszkodowań komunistycznych może być skomplikowany. Pomoc prawna zwiększa szanse na skuteczne uzyskanie należnej rekompensaty poprzez:
Rozliczenie na zasadzie success fee oznacza, że wynagrodzenie kancelarii pobierane jest dopiero po uzyskaniu odszkodowania, co eliminuje ryzyko finansowe dla poszkodowanych.
Odszkodowania i zadośćuczynienia za represje komunistyczne stanowią formę sprawiedliwości historycznej dla ofiar systemu PRL. Dzięki Ustawie z 23 lutego 1991 r. osoby represjonowane oraz ich rodziny mogą dochodzić swoich praw. Choć proces bywa skomplikowany, profesjonalna pomoc prawna oraz odpowiednia dokumentacja zwiększają szanse na uzyskanie należnej rekompensaty.
Jeżeli Ty lub Twoi bliscy doświadczyliście represji, skontaktuj się z nami, aby uzyskać sprawiedliwość i naprawienie krzywd:https://zawolnosc.pl.