Wynajem nieruchomości umożliwia osiąganie wysokich zysków, jednak każdy inwestor jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podobnie jest w przypadku osób, które wynajmują jedną nieruchomość odziedziczoną w spadku lub zakupioną na przyszłość dla dziecka. Sprawdź, jak rozliczyć przychody wykazane w umowie najmu i czy możesz korzystać z ulg podatkowych, gdy zarabiasz na wynajmie mieszkania.
Przychody z tytułu najmu prywatnego zawsze powinny być rozliczane w urzędzie skarbowym. Przez lata osoby prywatne mogły rozliczać najem na zasadach ogólnych z uwzględnieniem amortyzacji i kosztów uzyskania przychodu, jednak obecnie takie rozwiązanie jest zabronione. Jedyną dozwoloną metodą rozliczania podatku z najmu prywatnego jest ryczałt ewidencjonowany. Podatek ryczałtowy jest łatwy do naliczenia, gdyż jego wysokość wynosi 8,5% dla kwoty do 100 tysięcy złotych i 12% powyżej tej kwoty. Podatnik może wybrać kwartalny sposób opłacania ryczałtu lub miesięczny w zależności od tego, jakie ma preferencje w tym zakresie. O wyborze terminu płatności podatku z opodatkowania najmu należy poinformować właściwy urząd skarbowy. Formularz z rozliczeniem możesz z kolei przygotować na https://www.podatnik.info/program-do-pit
Przychodem z tytułu najmu zasadniczo jest uzgodniony czynsz, który płaci najemca. Zwykle jest to kwota pieniężna, ale zapłata może również odbywać się w naturze. Do przychodu z najmu nie wlicza się opłat ponoszonych przez najemcę, które są związane z przedmiotem najmu. Należy do nich np. czynsz płacony w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie, abonamenty za media w lokalu, opłaty ryczałtowe oraz koszty mediów (woda, energia elektryczna, gaz, rozmowy telefoniczne), które są określone w umowie jako koszty po stronie najemcy. Dla podatnika VAT, który osiąga przychody z najmu, przychodem jest kwota otrzymanego czynszu pomniejszona o należny VAT.
Czynsz najmu to zatem kwota, którą wynajmujący musi jasno określić w umowie z najemcą, gdyż to właśnie od niej nalicza się podatek dochodowy. Jeśli w ramach najmu prywatnego czynsz dla wynajmującego nie zostanie dokładnie określony, a na umowie pojawi się kwota łącznie z wysokością czynszu do spółdzielni, ryczałt będzie polegał na opodatkowaniu całości przychodów wykazanych w dokumencie.
Podatek od wynajmu w przypadku działalności gospodarczej nalicza się od czynszu obniżonego o podatek VAT. Stawka podatku VAT wynosi 23%, dlatego różnica w wysokości kwoty należnego podatku dochodowego jest znaczna. Jednocześnie podatnicy, którzy wynajmują kilka lub więcej mieszkań, powinni pamiętać, że najem w ich przypadku może być uznany jako działalność gospodarcza. W takiej sytuacji założenie firmy jest koniecznością, dlatego każdy zainteresowany zwiększeniem liczby posiadanych mieszkań na wynajem powinien wiedzieć, jak prawidłowo rozliczyć podatek jako przedsiębiorca i płatnik VAT. Więcej o rozliczeniach podatków dowiesz się na https://www.podatnik.info/twoj-e-pit
Obecnie koszty uzyskania przychodu nie mogą być rozliczane w celu obniżenia wysokości należnego podatku z najmu. Zgodnie z zasadami ryczałtu ewidencjonowanego czynsz jest w całości opodatkowany, nawet gdy wynajmujący ponosi wysokie koszty związane z remontem nieruchomości, wyposażeniem jej w nowe sprzęty lub ubezpieczeniem nieruchomości od pożaru, czy też zakupem ubezpieczenia od kradzieży.
Uzyskany przychód można natomiast pomniejszyć o przysługujące odliczenia, np. zapłacone składki na własne ubezpieczenie społeczne, darowizny i wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie można jednak odliczyć tych wydatków, jeśli wcześniej zostały już uwzględnione (np. składki na ubezpieczenie społeczne) przy obliczaniu dochodu opodatkowanego według skali podatkowej. Wszystkie dochody należy rozliczyć na formularzu PIT-37, a ewentualne ulgi podatkowe rozliczane jednocześnie z najmem na formularzu PIT-0. Dzięki temu odzyskasz przynajmniej część zaliczek na podatek dochodowy i w ogólnym rozliczeniu znajdziesz informacje o nadpłacie podatku i możliwości uzyskania zwrotu.