Zamknij

Praca w ogrodnictwie – jak zdobyć kwalifikacje? Gdzie szukać pracy?

art. sponsorowany + 15:30, 23.04.2025 Aktualizacja: 15:31, 23.04.2025

Ogrodnictwo to branża, która dynamicznie się rozwija. Zmiany w podejściu do zazieleniania przestrzeni związane są z rosnącą świadomością społeczną, ale także z konkretnymi potrzebami – zarówno klimatycznymi, jak i regulacyjnymi. Coraz więcej mówi się o roli zieleni w miastach: poprawie jakości powietrza, regulacji temperatury, zatrzymywaniu wody opadowej. Potrzebni są ludzie, którzy zajmą się pielęgnacją roślinności... Sprawdź więc, jak zdobyć specjalne uprawnienia, by zwiększyć swoje szanse w tym zawodzie i znaleźć pracę jako ogrodnik.

Kto nadaje się do pracy w ogrodnictwie?

Ogrodnik dziś to nie tylko ktoś, kto przycina żywopłoty. W tej branży jest miejsce zarówno dla osób, które po prostu lubią obcować z roślinami, jak i dla tych, które chcą się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Można pracować fizycznie w terenie, ale też współpracować z architektami krajobrazu, urbanistami czy gospodarstwami rolnymi.

Do pracy w ogrodnictwie najlepiej nadają się osoby, które lubią przebywać na świeżym powietrzu, nie boją się fizycznej pracy i potrafią działać w zgodzie z rytmem przyrody. Cierpliwość, poczucie estetyki, kreatywność, spostrzegawczość i zamiłowanie do natury zdecydowanie pomagają. W zależności od miejsca zatrudnienia, pracownicy z tego obszaru mogą mieć przydzielane samodzielne stanowiska i wymaga się wówczas od nich dobrej organizacji pracy, odpowiedzialności oraz umiejętności podejmowania decyzji. W innych przypadkach ogrodnicy pracują w zespołach – wtedy liczy się także komunikatywność i umiejętność współpracy.

Jak uzyskać wiedzę i przydatne umiejętności do pracy w zawodzie ogrodnika?

Chcąc szkolić się w dziedzinie ogrodnictwa, można np. zapisać się na kurs OGR.02. - Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych - który odbywa się w formie hybrydowej. Wykłady są w formie online, można w nich uczestniczyć w czasie rzeczywistym, lub odtwarzać o dowolnej porze, co sprawia, że ze szkolenia chętnie korzystają osoby aktywne zawodowo, które pragną się przebranżowić. Kursanci realizują praktyki w wybranym przez siebie gospodarstwie lub szkółce.

Wyspecjalizowaną kadrę tworzą prawdziwi pasjonaci ogrodnictwa, którzy w sposób rzetelny przekazują wiedzę od podstaw, dzieląc się nie tylko teorią, ale i praktycznymi wskazówkami opartymi na własnym doświadczeniu. Program kursu został opracowany tak, by uczestnik mógł krok po kroku zdobywać umiejętności potrzebne do samodzielnej pracy w zawodzie. Na kursie odnajdą się zarówno osoby, które wcześniej nie miały styczności z pracą w ogrodnictwie, jak i ci, którzy już coś wiedzą, ale chcą uporządkować i poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki temu każdy – niezależnie od doświadczenia – może poczuć się pewnie i przygotować do realnych wyzwań w zawodzie ogrodnika. Więcej informacji na temat nauki i zdobywania uprawnień znajdziesz na  stronie - http://rolnicy-ogrodnicy.pl.

Szkolenie – szansa na nową pracę. Gdzie szukać zatrudnienia?

Uzyskując wykształcenie ogrodnicze i podnosząc swoją sprawność z zakresu pielęgnacji roślin, zwiększa się szanse na rynku pracy. Pracy w tym zawodzie nie brakuje – zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Firmy zajmujące się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów, szkółki roślin, miejskie jednostki zieleni, a nawet wspólnoty mieszkaniowe szukają osób z konkretnymi umiejętnościami i uprawnieniami.

Trzeba dodać, że ukończenie kursu to sposób, żeby zdobyć poza kwalifikacjami ogrodniczymi również rolnicze – co otwiera więcej możliwości, np. w przypadku planowania własnego gospodarstwa lub korzystania z unijnych dopłat, o czym więcej można przeczytać tutaj: rolnicy-ogrodnicy.pl/dlaczego-warto.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%