Zamknij

Kupujesz nieruchomość w Świeciu? Zobacz, jak sfinansować zakup w 2025 roku

.art. sponsorowany + 13:16, 20.05.2025 Aktualizacja: 13:16, 20.05.2025

Planujesz kupić mieszkanie lub dom w Świeciu i zastanawiasz się, jak zdobyć na to pieniądze? W 2025 roku masz kilka możliwości finansowania zakupu nieruchomości, ale każda ma swoje plusy i minusy. Którą z nich wybrać, aby po czasie nie żałować podjętej decyzji?

Sposób sfinansowania zakupu nieruchomości zależy dziś od indywidualnej sytuacji – od oszczędności, zdolności kredytowej i dostępnych form rządowego wsparcia. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego wariantu warto przyjrzeć się dostępnym opcjom.

Zakup z oszczędności – opcja tylko dla wąskiego grona

Kupno mieszkania lub domu wyłącznie za gotówkę to dzisiaj rzadkość. Nieruchomości w Świeciu, choć tańsze niż w największych miastach, nadal wymagają znacznych nakładów finansowych – co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Zakup za własne środki jest opcją głównie dla osób, które przez lata systematycznie oszczędzały lub uzyskały znaczne środki, np. ze sprzedaży innej nieruchomości, spadku lub darowizny.

W praktyce nawet osoby mające sporo oszczędności często decydują się na częściowe finansowanie zakupu kredytem. Zachowanie części kapitału jako rezerwy finansowej na nieprzewidziane wydatki lub remonty pozwala na większą stabilność finansową w przyszłości.

Zakup na kredyt – hipoteka z niskim oprocentowaniem

Dla większości kupujących podstawowym wyborem pozostaje kredyt hipoteczny. Obecnie banki oferują kredyty z nieco niższym oprocentowaniem niż jeszcze rok czy dwa lata temu, choć wciąż wyższym niż w czasach rekordowo „taniego” pieniądza. Nadal jest ono jednak najniższe spośród innych rodzajów kredytów (biorąc pod uwagę np. kredyt gotówkowy czy samochodowy).

Na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty-hipoteczne/ znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące kredytów hipotecznych, w tym ranking aktualnych ofert banków. Dzięki zestawieniu możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertą lub sprawdzić, z jakimi kosztami trzeba się dzisiaj liczyć, sięgając po tego typu finansowanie.

Boisz się tego, że rata kredytu drastycznie wzrośnie w trakcie spłaty? Stała stopa procentowa na kilka pierwszych lat kredytowania może być dla Ciebie. Daje pewność co do wysokości kosztów w początkowym okresie.

Biorąc kredyt hipoteczny, pamiętaj o konieczności zdobycia wkładu własnego. Powinien on wynosić minimum 10-20% wartości nieruchomości. Co jednak ważne, może go stanowić gotówka, ale też np. działka pod budowę.

Kredyt hipoteczny wymaga także spełnienia wielu formalności, a przede wszystkim:

  • przedstawienia dokumentów potwierdzających dochody,
  • wyceny nieruchomości,
  • ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

Zakup z oszczędności i środków z kredytu gotówkowego

Alternatywą dla klasycznego kredytu hipotecznego może być połączenie oszczędności i kredytu gotówkowego (na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty-gotowkowe/ znajdziesz ranking kredytów gotówkowych). Ten sposób finansowania bywa ciekawą opcją, szczególnie gdy kwota, której brakuje do zakupu nieruchomości, nie jest wysoka. Kredyt tego typu można uzyskać szybciej i bez zabezpieczenia hipotecznego, co znacznie upraszcza formalności.

Warto jednak pamiętać, że zobowiązania gotówkowe mają zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż hipoteczne oraz krótszy okres spłaty (maksymalnie wynoszący 10 lat). O ile kwota kredytu hipotecznego może wynieść nawet kilka milionów złotych, jeśli pozwala na to zdolność kredytowa i wkład własny, to kredy gotówkowy można zaciągnąć maksymalnie na kwotę 255 550 zł. To ogranicza możliwości dotyczące wyboru nieruchomości. Z kolei krótszy okres kredytowania oznacza wyższe miesięczne raty i większe obciążenie budżetu.

Tego rodzaju finansowanie sprawdza się najlepiej, gdy brakująca suma nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych, a kupujący ma stabilną sytuację finansową, więc bez problemu poradzi sobie ze spłatą.

Sięgnięcie po wsparcie z rządowych programów

Po zakończeniu programów takich jak np. „Bezpieczny Kredyt 2%” nowe propozycje wsparcia są w fazie zapowiedzi. Chociaż mówi się o kolejnych projektach ułatwiających zakup pierwszego lokum, dzisiaj brakuje konkretnych przepisów i harmonogramów ich wdrożenia. Rząd zapowiada, że nowe formy wsparcia mogą ruszyć w drugiej połowie roku. Szczegóły nie są jednak jeszcze w pełni znane, a rządząca koalicja zmaga się z wewnętrznymi sporami w zakresie słuszności inicjatywy i tego, jak miałyby one wyglądać w praktyce.

Co to oznacza? Lepiej podejmować dzisiaj decyzje w oparciu o dostępne możliwości, a nie tylko zapowiedzi. Oczekiwanie na rządowe wsparcie może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli ceny nieruchomości nadal będą rosnąć, co jest bardzo prawdopodobne. Zamiast więc obserwować kolejne wzrosty, możesz wejść na https://finanse.rankomat.pl i wybrać z rankingu stosunkowo tani kredyt, który pomoże zrealizować marzenia o własnym mieszkaniu.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%